Trabzon'da 10-13 yaş arası yüzme yapan bireylerin yüzme sporunu tercih etme nedenleri ve ileriye dönük beklentileri
Reasons and forward-looking expectations of swimming athletes in Trabzon between the AGES of 10-13 to prefer the swimming
- Tez No: 735402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİRİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmanın amacı, Trabzon'da 10-13 yaş arasındaki lisanslı yüzme yapan sporcuların yüzmeye başlama sebepleri ve beklentilerinin cinsiyet ve eğitime göre faktörleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma evreni Trabzon'da lisanslı yüzme yapan 10-13 yaş grubunda sporcuya sahip 6 kulüpten kız ve erkek olarak gelişigüzel belirlenen yaklaşık 168 yüzücüden oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan anket 'Yüzme Sporunu Seçme Nedenleri', 'Yüzme Sporu ile Profesyonel Olarak Uğraşma Nedenleri' ve 'Yüzme Sporundan Beklentiler' olmak üzere 3 bölüm 29 sorudan oluşan anketin geçerlik ve güvenirliği yüksek olarak hesaplanmıştır. Bu anketlere ilişkin verilerde ortalamaların belirlenmesinde tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Kullanılan ölçüm aracında ters soru olmamakta ve 5'li Likert tipine göre derecelendirilmiştir. Anket 1 kez ve belirlenen 6 yüzme kulübündeki sporculara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine the reasons and expectations of licensed swimmers between the ages of 10-13 in Trabzon, according to their gender and educational background. The study universe of this research consists of approximately 168 swimmers randomly chosen as boys and girls from 6 clubs with sportspeople in the 10-13 age group, who are licensed swimmers in Trabzon. The validity and reliability of the questionnaire, which consists of 3 sections and 29 questions, namely“Reasons for Choosing Swimming Sport”,“Reasons for Professional Engagement in Swimming Sport”and“Expectations from Swimming Sport”, used in the research was estimated as high. Descriptive statistics were used to determine the averages of the data related to these surveys. There is no reverse question in the measurement tool used and it is graded according to the 5-point Likert type. The questionnaire was applied once to the athletes in the 6 swimming clubs determined.