Deneysel rat osteosarkom modelinde proantosiyanidinlerin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of proanthocyanidins in experimental rat osteosarcoma model
- Tez No: 735464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER TAYER İŞLER, PROF. DR. CİHAN GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada; ratlarda deneysel olarak oluşturulan osteosarkom üzerine proantosiyanidinlerin etkinliğinin ortaya konulması amaçlandı. Çalışmada 500-600 gram canlı ağırlığa sahip, 50 adet erişkin Wistar Albino ırkı erkek rat kullanıldı. Çalışma Grupları; Kontrol, Sham, P100, P200 ve P400 olmak üzere 5 gruptan oluşturuldu. Her grupta 10 adet rat kullanıldı (n=10). Kontrol grubuna herhangi bir işlem uygulanmadı. Ratlara osteosarkom oluşturmak için UMR 108 adı verilen rat osteosarkom hattı kullanıldı. Sham, P100, P200 ve P400 gruplarına tümör inokulasyonu intraosseöz yolla uygulandı. Sham grubuna distile su içirilirken, P100 grubuna 100 mg/kg/gün, P200 grubuna 200 mg/kg/gün ve P400 grubuna 400 mg/kg/gün dozlarında üzüm çekirdeğinden elde edilen proantosiyanidinler oral gavaj yoluyla içirildi. Çalışmanın 64. gününde tüm ratlar sakrifiye edildi. Alınan doku örneklerinden histopatolojik değerlendirmeler yapılarak proantosiyanidinlerin etkinliği değerlendirildi. Çalışma boyunca tüm ratların yem, su, canlı ağırlık kontrolleri ile birlikte topallık, ateş, şişkinlik gibi klinik bulguların takibi yapıldı. Radyolojik muayene için ise tümör inokulasyonunu takiben 15 gün ara ile röntgenleri çekildi. Çalışmada tümör inokule edilen tüm gruplarda (Sham, P100, P200, P400) canlı ağırlıkta azalma tespit edildi. Klinik olarak; Sham grubunda 30. günden sonra topallık arttığı tespit edilirken proantosiyanidinlerin uygulandığı deney gruplarında (P100, P200, P400) 30. günden itibaren topallıkta azalama ve 60. günde yapılan muayenede topallığın tamamen ortadan kalktığı tespit edildi. Radyolojik olarak; proantosiyanidinlerin dozu arttıkça osteolizis ve yeni kanserli kemik üremelerinde azalma görüldü. Histopatolojik olarak ise;, P100, P200 ve P400 grupları sham grubu ile kıyaslandığında ortalama tümör nekrozunun sırasıyla sham grubundan %17,%18,%30 fazla olduğu tespit edildi. Sonuç olarak; osteolizisin sınırlanması proantosiyanidinlerin osteosarkom üzerine antikanserojen etkisinin olduğu, proantosiyadinlerin 400 mg/kg/gün dozunda kullanıldığında tümör nekroz oranının arttırması kemoterapötik olarak etkili olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to reveal the effectiveness of proanthocyanidins on experimentally induced osteosarcoma in rats. In the study, 50 adult male Wistar Albino rats with a body weight of 500-600 grams were used. Working Groups formed from 5 groups as Control, Sham, P100, P200 and P400. Ten rats were used in each group (n=10). No procedure was applied to the control group. Rat osteosarcoma line called UMR 108 was used to create osteosarcoma in rats. Tumor inoculation was performed by the intraosseous route in the Sham, P100, P200 and P400 groups. While distilled water was being given to the sham group, 100 mg/kg/day for the P100 group, 200 mg/kg/day for the P200 group, and 400 mg/kg/day for the P400 group, proanthocyanidins obtained from grape seed were given by oral gavage. All rats were sacrificed on the 64th day of the study. The efficacy of proanthocyanidins was evaluated by making histopathological evaluations from the tissue samples taken. During the study, clinical findings such as lameness, fever, swelling were followed, along with feed, water and body weight controls of all rats. For radiological examination, X-rays were taken every 15 days after tumor inoculation. In the study, a decrease in body weight was detected in all groups (Sham, P100, P200, P400) in which the tumor was inoculated. Clinically; While it was determined that lameness increased after the 30th day in the sham group, it was determined that the lameness decreased from the 30th day in the experimental groups to which proanthocyanidins was administered and the lameness disappeared completely in the examination performed on the 60th day. Radiologically; As the dose of proanthocyanidins increased, osteolysis and new cancerous bone growth decreased. Histopathologically, when the P100, P200 and P400 groups were compared with the sham group, the mean tumor necrosis was found to be 17%, 18%, and 30% higher than the sham group, respectively. As a result; It was concluded that proanthocyanidins have an anticarcinogenic effect on osteosarcoma by limiting osteolysis, and proanthocyanidins can be effective chemotherapeutically by increasing the tumor necrosis rate when used at a dose of 400 mg/kg/day.