Videoya sızan resim
The leakage of painting to video
  1. Tez No: 735520
  2. Yazar: GİLAS COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. NECLA RÜZGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Video sanatı günümüz sanatının en önemli ifade biçimlerinden biridir. Yaşadığımız yüzyılın sürekli gelişen canlı yapısı ve sosyal, kültürel, ekonomik, teknolojik, bilimsel ilerlemeler sanat arayışlarına çeşitlilik kazandırmıştır. Bu canlı yapı, sanatçıların farklı teknik ve üsluplar kullanarak yeni görsel anlatımlar yaratmasına olanak sağlamıştır. Bu noktada çağdaş sanat nesneleri ve yapıtları, bir düşünce nesnesine dönüşürken, bu dönüşümü takip eden gelişmeler sanatçılara yeni yaklaşım olanakları sunmuştur. Video sanatının kendine özgü ifade biçimi, onu sinemadan ayırırken; bu özelliği, aynı zamanda sanatçının da sınırlarını genişletmektedir. Teknolojinin ve geleneksel sanat unsurlarının bir arada kullanılması, daha yenilikçi yaklaşımlara imkân sağlamaktadır. Burada“yenilik”ile vurgulanmak istenen geçmiş, bugün ve gelecek arasında imge köprüleri kurmaktır. Sanatçıların geleneksel sanat dilini çağdaş teknolojilerle birleştirmeleri, yeni imge yorumları ortaya koymalarını sağlamıştır. Bu tezin ana motifi de gelenek ve yenilik arasında köprüler kurmaya, yeni imge kolajları oluşturmaya odaklıdır. Resim, yağlı boya, kolaj gibi kadim ifade teknikleri ile teknolojinin sanata sunduğu yeni ifade olanaklarını birleştirmek ve bunlar arasında ilişkilenmeler kurmak bu tezin problem edindiği bir diğer noktadır.
Özet (Çeviri)
Video art is one of the most significant modes of expression of today's art. The ever-evolving living nature of the century we live in and social, cultural, economic, technological and scientific advances have added diversity to the pursuit of art. This lively structure allowed the artists to create new visual expressions using different techniques and styles. At this point, while contemporary art objects and works turn into an object of thought, the developments following this transformation have offered new approaches to artists. While the unique approach of video art distinguishes it self from cinema; This feature also expands the limits of the artist. The combination of technology and traditional art elements allows for more innovative approaches. What is meant to be emphasized with“innovation”here is to build image bridges between the past, present and future. Combining the traditional art language with contemporary technologies has enabled the artists to reveal new image interpretations. The leading motif of this thesis is to build bridges between tradition and innovation and to create new image collages. Combining ancient expression techniques such as painting, oil painting, collage with the new expression possibilities offered by technology to art and establishing dialogues between them is another problem that this thesis has.