Growth, characterization and device applications of cadmium zinc telluride thin films
Kadmiyum çinko tellür ince filmlerin büyütülmesi, karakterizasyonu ve aygıt uygulamaları
- Tez No: 735559
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PARLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
CdZnTe, fotovoltaik aygıtlar, foto diyotlar, fotoiletkenler, oda sıcaklığında çalışan gama ışını spektroskopisi, X-ışını görüntüleme ve kızıl ötesi detektörler gibi birçok kritik endüstriyel uygulamada kullanılmasını sağlayan önemli özelliklere sahip, II-VI grubu yarı iletken malzemedir. Doğrudan ayarlanabilen bant aralığı, güçlü soğurma özelliği, yüksek atom numarasına sahip olması, mükemmel optoelektronik özellikleri ve uzun vadeli dayanıklılığı nedeniyle CdZnTe, özellikle güneş pili uygulamalarında soğurucu katman olarak oldukça umut verici bir malzemedir. Fakat, CdZnTe malzemesinin güneş pili uygulamaları göz önüne alındığında, yıllar içerisinde kaydedilen azami miktardaki gelişmeler ile oldukça zorlayıcı bir çalışma olduğu görülmüştür. Buna bağlı olarak, bu tezde CdZnTe ince filmler ile ilgili dört ana konu incelenmiştir: (a) CdZnTe ince filmlerinin farklı karakterizasyon yöntemleri kullanılarak büyütme mekanizmasının ve malzeme optimizasyonunun incelenmesi, (b) CdZnTe ince filmlerin yüzeyinin ve ara yüzeyin kimyasal bileşim özelliklerinin ve optiksel dielektrik tepkisinin incelenmesi, (c) düşük taban sıcaklıkları altında ve kaplama sonrası uygulanan işlemlerin azaltılmasıyla elde edilen ince (
Özet (Çeviri)
CdZnTe is an II-VI group semiconductor material with significant properties used in many critical industrial applications, such as photovoltaic devices, photodiodes, photoconductors, room temperature gamma-ray spectroscopy, X-ray imaging, and infrared detectors. In Particular, CdZnTe is a promising material for solar cell application as an absorber layer due to its direct tunable bandgap property, high atomic number with strong absorption, excellent optoelectronic properties, and long-term stability. However, manufacturing CdZnTe-based solar cells has been a challenge, with minimum improvement recorded over the years. Therefore, four main topics about CdZnTe thin films were studied in this dissertation: (a) growth mechanism and material optimization of CdZnTe thin films by using various investigative characterization techniques, (b) understanding the surface and interface chemical compositional properties and optical dielectric response of CdZnTe thin films, (c) fabrication and electrical characterization of CdS/CdZnTe device structure with thin absorber layer (