The Creation new geographies in time and space
Zaman ve mekan açısından yeni coğrafyalar yaratma
  1. Tez No: 73561
  2. Yazar: AYŞEGÜL TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. ZAFER GENÇAYDIN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Coğrafya yaratma kavramının temelleri dört temel elementin ve yönün ilk uygarlıklarındaki görünümleri insan ve doğa bağlantısı içindedir. Antikçağ Yunan düşünürleri de önceleri doğayı gözlemişler ve düşüncelerini doğanın olay ve olgularına göre açıklamışlardır. Miletli düşünürler ilk neden olarak ileri sürdükleri toprağı, suyu, havayı, ateşi canlı olarak düşünmüşlerdir. Bu elementlerin canlı olarak düşünülmesi bunların oluşturucu ve dönüştürücü gücünden kaynaklanır. Bu nedenle temel elemenler oluşum ve dönüşümlerine uygun yapısıyla yeryüzü belleğini oluştururlar. Zafer Gençaydın bellek için“geçmişin birikimlerinin -istesek de istemesek de- kuşaktan kuşağa gelenek olarak aktarılması ortak bir kültürün belleğini oluşturur”demektedir. Bu anlamdaki bellek ise yeryüzü belleğini, tanımlar. İki ve üç boyutlu çalışmalarda toprak, su, hava, ateş birimleri yüzey ve mekan içinde örgütlenerek yeni bir bütünlük yeni bir sistem oluştururlar. Bu sistem içinde temel elementler taşıdıkları enerjiyle yeni bir coğrafyanın izlerini yaratırlar. Böylece zaman ve mekan içinde enerjinin dönüşüme uğraması ile çağlar boyu taşınan bir bellek görselleştirilir. Toprak, su, hava, ateş resimsel süreçte rengin, çizginin, ışığın titreşimleriyle ve boya malzemesinin üst üste katmanlar haline sürülmesiyle zamansal ve mekansal bildirileri taşıyan eleman haline gelmektedir. Bu açıdan bakıldığında temel elementlerin artık doğayı değil, simgesel anlamlarla yüklü yeni bir plastik dili oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The bases of creation of geography, four basic elements and the view of direction that is in the first civilizations are inside the relationship between the human and the nature. At the beginning, Antique term Greek philosophers have also examined the nature and have explained their thoughts with respect to nature's events and facts. For the first reason, philosophers from the Milet have thought that solid, water, air and fire which are driven by them are taken as a live. Thought of these elements as a live because of their strength of former and transformer. For this reason, basic elements constitutes the memory of earth with their suitable structure for forming and transforming. Zafer Gençaydın says that " background of back - want it or not- transferring of it from generation to generation, constitutes the shared culture. Memory in this manner defines the earth memory. In two and three dimensional workings, solid, water, air, fire units constitutes a new comp. And a new system by organizing in surface and place. In this system, basic elements creates a new geographic traces with their carried energy. Then in time and place with the energy's transformation, memory that is carried in many eras, is make as visual. During the painting period, solid, water, air, fire becomes as an element which carries the timing and place signs with the colour, line, light's vibration and painting of the paint material. From this point of view, now, basic elements creates not the nature but creates a new plastic language which is loaded with symbol meanings.