Coğrafi bilgi sistemleri, bir coğrafi bilgi sisteminin (AKBIS) tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Geographic information sytems, design and implementation of a geographic information system (AKBIS)
- Tez No: 18826
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ORHAN ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı. Coğrafi Bilgi Sis temlerinin önemini, ilgili temel kavramlarla göz önüne sermek ve aynı zamanda konunun uygulama çalışması olarak“ İ.T.U. Ayazağa Kampusu' Bilgi Sistemi (AKBIS) ”pilot projesinin tasarımı ve gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Bir Coğrafi Bilgi Sistemi projesine başlamadan önce gerekli önlemleri almak amacıyla, pilot proje esnasında karşılaşılması olası sorunları saptamak ve ayrıca Türkiye'de Coğrafi Bilgi Sistemlerine ilişkin özellikle uygulama alanında yapılacak veya yapılmakta olan çalışmalara katkıda bulanabilmekte, bu çalışmanın diğer amaçlarını oluşturmaktadır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, konuya genel bir bakış ve çalışmanın amacını içermekte; ikinci bölüm, Coğrafi Bilgi Sistemlerinin önemi.yaraları.tarihçesi, Coğrafi Bilgi Sistemi tanımına kavramsal bir yaklaşım ve Coğrafi Bilgi Sisteminin bileşenleri (coğrafi veriler, donanım, yazılım, personel) konularını ele almaktadır. Üçüncü bölüm, AKBIS Coğrafi veri tabanının oluşturulması ve gerek duyulan rapor ve haritaları üretmek amacıyla gerçekleştirilen temel mekansal analiz ve sorgulamaları içeren AKBIS pilot projesinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi şeklindeki uygulama çalışmasına ayrılmıştır. Elde edilen AKBIS ürünleri çalışmanın ekler bölümünde sergilenmiştir. Bu çalışmada hedeflenen amaçlara ulaşılmış olup, elde edilen sonuçlar önerilerle birlikte son bölümde sunulmuştur. vi
Özet (Çeviri)
SUMMARY GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS, DESIGN AND IMPLEMENTA TION OF A GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEM (AKBIS) The primary aim of this study is to show up the importance of the Geographic Information Systems (GIS) clarifying basic ad hoc aspects and to set up a pilot project on the design and implementation of a GIS, named as AK8IS(abreviation of turkish words“Ayazaga Kampusu Bilgi Sistemi”which means“Information System of Campus Ayazaga of Istanb/xl Technical University), via the software package PC-ARC/İNFO. Determining the problems which are likely to be encountered during the pilot project of a GIS with the purpose of taking necessary precautions in advance before getting started a GIS project and making a contribution to the studies -espacially in application field of GIS in Turkia are composing the secondary objectives of this study. This study is made up of four chapters. The first chapter, contains an overview to this study. The role of the Geodesy and Photogrammetry Engineering in connection with the computer and GIS tecnology, the general approches to building a GIS in a country and the importance of the GIS are discussed briefly. The second one deals with the GIS itself, pointing out the importance, necessity and benefits of an GIS in detail. An conceptual approch to the definition of GIS aiming to determine the boundaries of its space of interest, the history of the GIS and the components of an GIS (gegraphic data, hardware, software, personnel) are the main subjects comprised in this chapter. The third chapter is dedicated to the design and implementation of the GIS plot project AKBIS, con taining the creation of the AKBIS Geographic Database and basic spatial analyses and queries to produce re ports and maps required. Having been added to this study, some AKBIS products obtained are demonstrated in the forms of hardcopies (plotter outputs) and softcopies (screen images). The goals aimed at with this study have been reached and the results together with suggestions have been presented in the final chapter.At the beginning of civilization when the human being began to settle down to cultivate land, he required information about the condition of the land, its ability to supply food, the availibility of water, and safe places to live. As people began to consen- trate in cetain areas, man needed to protect his interests in land, and to mark out the extent of those interests on the ground. Since concepts of property law started to develop and survey techniques were introduced, land records began to be compiled. As trade expended, and as explorers discovered new teeritory, land was surveyed and mapped. Over the last decades several factors, such as the rapid growth of cities, the need to protect farm lands, and other environmental concerns have multiplied the needs for geographic information. Traditional land records have been unable to meet the variety of needs and to supply the amount of information requiered. The geography and the data describing it are an important part of people's everyday world. Almost every decision they make is constrained, influenced or dictated by some fact of geography. This proves that geographic information is needed to the utmost. Geographic information refers to data about the geography. In general, the term data corresponds to discrete, recorded facts about phenomena from which people gain information about the real world. In the context of geography, data may be considered, as staded above, as data about geography, in other words as data about geographic features such as roads, buildings.etc. and phenomena, such as weather-forecast, earthquackes, etc. Conventional maps provide a very effective graphic information of the geographic features, but they are not very useful for supporting data retrival. Data retrival on these maps is usually done by visual search, a process that is neither efficient nor reliable. Spatial analysis is even more difficult, and the complexity involved is insurmountable beyond simple application. Even for simple application such as calculating the total area accupied by the buildings in the campus of an university, the amount of manual work involved is sometimes prohibitive. Several developments in the field of computer science during the last few decades contributed to the realization of the concept ”Geographic Information Sistems (GIS)". The most important one is the invention of the computer during 1940's. Computer graphics developed during 1950* s also played an important role on the realization of that concept. In the 1960*s, the computerization of the mapping process leading to the development of digital mapping, helps to solve some problems occured in usingof conventional maps. Those digital mapping systems were mainly automatted mapping