Social disorder and law enforcement in contemporary Britain
Günümüz İngiltere'sinde sosyal anarşi ve yasa uygulamaları
- Tez No: 73563
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN ABANAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sociology, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Günümüz İngiltere'si birçok toplumsal şiddet olayları ve suçlara sahne olmaktadır. Geleneksel olarak toplumsal huzura büyük önem veren İngiliz halkı, böyle olaylar karşısında dehşete kapılmakta, medya ve diğer bazı faktörlerin etkisiyle aşırı tepkide bulunmaktadır. İngiltere'de sosyal anarşi ve suçlarda 1915'ten beri artış olduğu bir gerçektir. Fakat Thatcher hükümetinin 1979'da işbaşına gelmesinden itibaren bu tip olaylardaki artış sosyal patlama seviyesine ulaşmıştır. Bu çalışmada, 1900 yılından itibaren İngiltere'nin uğraştığı toplumsal anarşi olayları çeşitli başlıklar altında kronolojik olarak incelenmiştir. Olayların sosyo-ekonomik boyutunun yanısıra, Muhafazakar hükümetlerin otoriter devlet anlayışının getirdiği polis şiddeti de ele alınmıştır. Sosyal huzura tehdit oluşturdukları düşünülerek, Futbol Anarşisi ve Kuzey İrlanda Terörizmi'de çok yönlü olarak incelenmiştir. İngiltere ve Kuzey İrlanda güvenlik güçlerinin yapısı, sayısı ve toplumsal anarşideki rolleri de irdelenmiştir. Sonuç olarak, İngiltere'deki sosyal anarşinin devlet terörüyle değil, sosyal devlet politikasının getireceği refah ve uzlaşmayla giderilebileceği kanaatine varılmıştır. Kuzey İrlanda sorunu için ise yegane çözümün, bütün tarafların dahil edildiği barış görüşmelerinden geçtiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Contemporary Britain has seen many instances of social disturbances and crime. The British public who have given great importance to their social peace traditionally have been terrorised and overreacting due to the media and some other factors, as well. It is a fact that there has been an increase in social disorders and criminal activities in Britain since 1915. However, this soared after 1979 when Margaret Thatcher took office. In this thesis, the phenomenon of social disorder that Britain has been fighting against since the early 1900s has been studied under separate titles and chronologically. While dealing with the socio-economic aspects of the problem, police violence resulted from the 'tough on the criminal' policy of the Conservative governments has also been considered. In addition, Football Hooliganism and Northern Irish Terrorism have been examined in detail. As law enforcement agencies, the organisations and the numbers of the police in Britain and Northern Ireland and their roles in tackling social disturbances have also been studied. Consequently, it has been concluded that, social disorder in contemporary Britain cannot be solved through the power of the law but through social welfare and consensus. As for the Northern Irish problem, it has been assessed that the only lasting solution can be reached by peace talks including all sides.