İnek ve koyun dilinde intermediyer filamanlardan sitokeratin, laminin, desmin ve vimentinin diferansiyel dağılımı
Differantial distribution of cytokeratin, laminin, desmin and vimentin from intermediate filaments in cow and sheep tongue
  1. Tez No: 735873
  2. Yazar: FATMA ÇELENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜNEY SARUHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Histoloji ve Embriyoloji Ana bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, inek ve koyun dillerinde sitokeratin (CK) filamentlerinden olan 8, 18 ve 19 ile vimentin, laminin ve desmin ara filamentlerin dağılımındaki değişiklikleri immunohistokimyasal olarak araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, materyal olarak Tekirdağ ve Diyarbakır illerinde hizmet veren özel mezbahalarda günlük kesimler sırasında 24 aylık erkek- dişi koyun ve ineklerden alınan 10 adet dil kullanıldı. Alınan doku örnekleri %10'luk formol alkol solüsyonunda 18 saat boyunca tespit edildikten sonra rutin histolojik aşamalardan geçirilerek parafinde bloklandı. Hazırlanan parafin bloklarından, 5 mikrometre kalınlığında alınan kesitlere öncelikle dilin genel yapısını göstermek amacıyla Crossman'nın üçlü boyaması yapıldı, sonrasında ise belirlenen sitokeratin, vimentin, laminin ve desmin için immunohistokimyasal boyama yöntemi uygulandı. Bulgular: İmmunohistokimyasal değerlendirme sonucunda, immun boyanmanın sitokeratinler arasında büyük oranda benzer yoğunlukta olduğu fakat vimentin, laminin ve desmin de ise değişik yoğunlukda dağılım gösterdiği tespit edildi. Reaksiyonun sitokeratinlerde özellikle seröz asini ile kanal epitellerinde, vimentin ve lamininde bağdoku ve endotel hücreleri ile seröz asinilerde, desmin de ise çizgili ve düz kas hücrelerinde lokalize olduğu gözlemlendi. Sonuç: İnek ve koyun dillerinde CK8, 18, 19 ile vimentin ve desminin dil epitelinde lokalize olmadığını göstermiştir. Böylece çeşitli sitokeratinlerin belirli hücre tiplerinin karekteristiği olan spesifik polipeptit setlerinde ekspresse edildiği bulgusu, epitel hücrelerini spesifik sitokeratin paternlerine göre ayırt etmemize ve sınıflandırmamıza izin vermiştir. Beraberinde vimentinin mezodermal kökenli doku veya organlarda, desminin kas dokusunda bulunduğu lamininlerin de bazal membran oluşumu, yapılanması ve stabilitesi ile sinir doku rejenerasyonu ile epiteliyal tat tomurcuklarının inervasyonu ve ayrıcada farklı dokuları (parenkimal ve interstisyel bağ dokularını) hem ayırmada hemde bağlamada önemli roller oynamış olduğunu söyleyebiliriz. Çalışmamız, özellikle gelişim sırasında, patolojik olgular ve inflamasyon süreçlerinde epitelyal farklılaşmada şekillenen biyolojik olaylar ile ilgili çalışmalara temel alan oluşturabilir. Ayrıcada hücresel ve doku bağlamında intermediyer filamanların yapısını, işlevini ve dinamiklerini daha sistematik moleküler biyolojik tekniklerle tasarlayacak çalışmalara bulgularımız katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to immunohistochemically investigate the changes in the distribution of cytokeratin filaments CK8, 18 and 19 and vimentin, laminin and desmin intermediate filaments in cow and sheep tongues. Material and Method: In the study, 10 tongues taken from 24-month-old male and female sheep and cows during daily slaughter in private slaughterhouses serving in Tekirdağ and Diyarbakır provinces were used. All tissue samples used were fixed in a %10 formol- alcohol solution for 18 hours and then the tissues were passed through routine histological stages and blocked in paraffin. Serial sections 5 micrometers were taken from the paraffin blocks and these sections were firstly stained with Crossman's Triple staining to show the general structure of the tongue, and then immunohistochemical staining method was aapplied to determine cytokeratin, vimentin, laminin and desmin. Results: As a result of the immunohistochemical observation, it was determined that there was a similar density and distribution of the cytokeratins, but different intensities and localization of vimentin, laminin and desmin. In particular, it was observed that the reaction was localized in serous acini and canal epithelium for cytokeratins, in connective tissue, endothelium, muscles and serous acini for vimentin and laminin and in the striated and smooth muscles for desmin. Conclusion: Our present results in this study showed that ck8, 18, 19 and vimentin, desmin antibodies were not present in the epithelium of cow and sheep tongues. Thus, the finding that the diverse cytokeratins are expressed in specific sets of polypeptides that are characteristic of certain cell types allows us to distinguish and classify epithelial cells with respect to their spesific cytokeratin pattern. Moreover, we may say that vimentin was located in tissues or organs of mesodermal origin, desmin was located in muscle tissue, and laminin play important roles in the formation, structure and stability of the basement membrane, nerve tissue regeneration and innervation of epithelial taste buds, as well as separating and connecting different tissues (parenchymal and interstitial connective tissues). Therefore, our research may form a basis for studies on biological mechanisms of epithelial differentiation, especially during development, evailuation of pathological situations and inflammation processes. In addition, our findings may contribute to the studies that will design the structure, function and dynamics of the intermediate filaments in the context of cellular and tissue with more systematic molecular biological techniques.