Seçilmiş intrinsik faktörler ile kesim öncesi uygulamaların sığırlarda karkas özellikleri, et PH'sı ve rengi üzerine etkileri
Effects of selected intrinsic factors and pre-slaughter treatments on carcass characteristics, MEAT PH and colour in cattle
- Tez No: 735910
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Sığırlarda karkas ve et kalitesi, etin fiyatlandırması ve tüketici tercihi bakımından önemlidir. Bu çalışmada, hayvana (ırk, yaş, cinsiyet) ve kesim öncesi uygulamalara (nakil süresi, nakilde hayvan başı alan, nakilde yabancı hayvan varlığı, araçtan indirme tipi ve zorlama durumu, dinlenme tipi, ölüm yolu idare tipi, ölüm yolunda yabancı hayvan varlığı, ölüm yolunda bekleme süresi) ilişkin faktörler, kesim mevsimi ve orijin işletme tipinin karkas pH'sı, et ve kabuk yağı rengi değişkenleri, karkas konformasyon ve yağlılık skorları, koyu kesim (DFD) oranı, karkas yaralanma skoru ve sıcak karkas ağırlığı ile kesim öncesi sığır davranışları ve bakıcı eylemleri üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada, özel bir mezbahada 2020 yılında kesilen 1027 baş sığıra ait veri seti kullanılmıştır. Longissimus dorsi (LD) kası nihai (24.
Özet (Çeviri)
Carcass and meat quality for cattle is important in terms of pricing and consumer preferences. In this study, the effects of factors concerning animal (breed, age, gender), pre-slaughter practices (journey time, truck load density, unfamiliar cattle in journey, unloading type, handling actions in unloading, lairage type, unfamiliar cattle in slaughter corridor, time spent in slaughter corridor), season and origin farm type on meat pH, meat colour, fat colour, dark-cutting (DFD) percentage, carcass conformation score, fatness score, hot carcass weight, cattle behavior and stockperson actions were investigated. The data set of 1027 cattle -slaughtered at a private slaughterhouse in 2020- was used in the research. The mean ultimate pH value of longissimus dorsi (LD) muscle was determined as 5.60.