Ebeveyn-çocuk-öğretmen etkileşimlerinin matematik eğitiminde ebeveyn katılımı bağlamında incelenmesi
Examination of parent-child-teacher interactions in the context of parent participation in mathematics education
  1. Tez No: 735911
  2. Yazar: GÜLHİZAR YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAHADIR YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı ebeveyn-çocuk, çocuk-öğretmen ve ebeveyn-öğretmen arasındaki matematiğe yönelik iletişimin doğasını incelemektir. Olgu bilim olarak desenlenen çalışmada nitel veri toplama ve analiz yöntemleri kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizi içerik analizi yöntemiyle yapılmıştır. Çalışmadaki katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup ortaokulda öğrenim gören 10 çocuk, 10 ebeveyn ve 9 matematik öğretmeni çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada ebeveynlerin matematik dersine yönelik en az iki veya daha fazla ebeveyn rolünü farklı seviyelerde üstlenebildikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuca göre ebeveynlerin profil 1, profil 2, profil 3 ve profil 4 olmak üzere 4 farklı profilde oldukları belirlenmiştir. Ebeveynlerin üstlendikleri çeşitli rollere göre ebeveyn-çocuk ve ebeveyn-öğretmen arasında olan matematik dersine yönelik iletişimin içeriğinin ve derinliğinin doğrudan etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Pandemi süreci; ebeveynlerin matematik dersine yönelik üstlendikleri rollerin farklılaşmasına ve rolleri üstlenme düzeylerinin değişmesine sebep olmakla birlikte ebeveyn-çocuk-öğretmen arasındaki matematiğe yönelik iletişimleri doğrudan etkileyen bir faktör olarak belirlenmiştir. Çocuklar ile öğretmenler arasındaki matematiğe yönelik iletişimin ebeveynlerin üstlendikleri rollere göre şekillenmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the nature of communication about mathematics between parent-child, child-teacher and parent-teacher. Qualitative data collection and analysis methods were used in the study, which was designed as a phenomenology. Data were collected through semi-structured interviews. The analysis of the data was made with the content analysis method. The participants in the study were determined by purposive sampling method, and 10 children, 10 parents and 9 mathematics teachers studying at secondary school were included in the study. In the study, it was concluded that parents were able to take on at least two or more parental roles at different levels for the mathematics lesson. According to this result, it was determined that the parents were in 4 different profiles as profile 1, profile 2, profile 3 and profile 4. It has been concluded that the content and depth of the communication between the parent-child and the parent-teacher for the mathematics lesson are directly affected according to the various roles that the parents undertake. Pandemic process; It has been determined as a factor that directly affects the communication between parent-child-teacher regarding mathematics, as well as causing the differentiation of the roles that parents take on the mathematics lesson and the change in the level of taking on the roles. It has been concluded that the communication between children and teachers regarding mathematics is not shaped according to the roles of parents.