COVİD-19 salgın sürecinde evli bireylerin eş tükenmişliğinin yordayıcılarının ve evlilik uyumu algılarının incelenmesi
The investigation of predictors of couple burnout and perception of marital adjustment among married individuals in the COVID-19 epidemic process
  1. Tez No: 735918
  2. Yazar: DEMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. AYKUT CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, evli bireylerin kişisel genel özelliklerinin (cinsiyet, evlilik süresi, çocuk sayısı, eğitim durumu, süreklilik gösteren bir işte çalışma), Covid-19 salgınının evliliğini etkileme durumunun (olumsuz etki, etkilemedi, olumlu etki), çatışma çözme stillerinin (kaçınmacı, uzlaşmacı, zorlayıcı, kolaylaştırıcı, karşı koyucu), beş faktör kişilik özelliklerinin (dışadönüklük, uyumluluk, sorumluluk, duygusal dengelilik, hayal gücü/gelişime açıklık) ve öz-anlayış düzeylerinin eş tükenmişlik düzeylerinin anlamlı bir yordayıcısı olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca evli bireylerin eşleriyle uyumunun Covid-19 salgını öncesindeki durumu, salgın sürecinin eşler arasındaki uyuma olan etkisi ve eşler arasındaki uyumda önemli gördükleri faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Haziran-Aralık 2021 döneminde Kocaeli ve İstanbul'da yaşayan en az 2 yıllık evli bireyler oluşturmaktadır. Verilerin analizinde hiyerarşik regresyon ve içerik analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda çocuk sayısının iki ile üç ve üzeri olması, üniversite mezunu olma, Covid-19 sürecinin evliliğini olumsuz etkilediği algılama, dışadönüklük, sorumluluk, duygusal dengelilik, öz-anlayış faktörleri eş tükenmişliğinin yordayıcıları olarak bulunmuştur. Katılımcıların Covid-19 salgın sürecinden önce eşleriyle uyumlarının“daha iyi”olduğu yer almaktadır. Covid-19 salgın sürecinin evliliği etkileme algısının“olumlu”,“etkilemedi”ve“olumsuz”temalarından oluştuğu, çoğunluğun“olumsuz etkileme”temasında olduğu görülmüştür. Evlilik uyumundaki en önemli faktörler sevgi, saygı, kişilik ve iletişim olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal that how married people predict demographic information (gender, marriage duration, number of children, education status, working status), the effect of Covid-19 on marriage, conflict resolution styles (avoiding, compromising, collaborating, accommodating, competing), the big-five personality traits (extraversion, agreeableness, responsibility, neuroticism, opennes) and Self-Compassions. Furthermore, it is aimed to examine the state of the rapport between married individuals and their partners before the Covid-19 epidemic, the effect of the epidemic process on the rapport between couples, and the factors which are considered important in the rapport between couples. The study group of the research consists of married individuals for at least 2 years living in Kocaeli and Istanbul in the period of June-December 2021. Data were analyzed by hierarchical regression and contect analysis. As a result of the research, it was found that the number of children being two to three or more, being a university graduate, the perception that the Covid-19 process negatively affects marriage, extroversion, responsibility, emotional stability, self-understanding were significant predictors of spouse burnout, but conflict resolution styles did not have a significant effect on predicting spouse burnout. It is stated that the participants' adjustment with their spouses was“better”before the Covid-19 epidemic process. It has been observed that the perception of the Covid-19 epidemic process to affect marriage consists of the themes of“positive”,“did not affect”and“negative”, and the majority of them are in the theme of“negative influence”. The most important factors in marital adjustment were identified as love, respect, personality and communication.