Regenerating cultural quarters in Pakistan: The case study of Lahore
Pakistan'da canlandırılan kültür bölgeleri: Lahore vaka çalışması
  1. Tez No: 735941
  2. Yazar: HARMAİN RİAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE AKKAR ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
The cities across the world face a constant problem of depletion every passing day, often caused by several factors, including environmental degradation, migration and population rise, deteriorating infrastructure, lack of resources or economic and social changes, striking at different magnitudes. These problems, if addressed properly through planned schemes could result in saving tons of financial and building resources for the municipalities directing the cities. New and modern cities are now being critically planned to address these problems, however, historical cities that grew organically through time face a larger impact of these lifestyle-degrading factors. The field of Urban Regeneration (UR) sheds light on such cases and provides solutions for historically acclaimed neighborhoods of a city to be revitalized in a planned manner by establishing Cultural Quarters (CQs). Taking inspiration from John Montgomery's work on CQs, studying the examples of Temple Bar in Dublin and Rasht Grand Bazaar in Iran, this study unfolds the international and regional prospects of CQs. Pouring the basis on literature, this thesis analyzes it over the historical city of Lahore, Pakistan. Lahore, described as the city of gardens and Paris of the East, holds an immense amount of significance when it comes to the cultural identity of Pakistan and the whole sub-continent region. However, the city has significantly lost its aura owing to urban sprawl, greater number of migrations, and poor urban planning. Focusing on the historical city center of Lahore, this research examines the potentials and problems regarding physical form, activities and meanings of the place through mapping exercises, interviews, and surveys for turning it into a planned Cultural Quarter before the potential truly depletes. Finally, it suggests the UR planning and design strategies for the historical center to become a cultural quarter of Lahore.
Özet (Çeviri)
Dünyanın dört bir yanındaki şehirler, çevresel bozulma, göç ve nüfus artışı, bozulan altyapı, kaynak eksikliği ve ekonomik ve sosyal değişimler gibi birçok faktör nedeniyle bozulma ve çökme sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorunlar, planlama ve tasarım disiplinleri çerçevesinde düzgün bir şekilde ele alınırsa, şehirleri yöneten belediyeler mali ve inşaat kaynakları açısından önemli düzeyde tasarruf sağlayabilmektedir. Yeni ve modern şehirler artık bu sorunları ele almak için eleştirel bir bakış açısıyla planlanmaktadır. Bununla birlikte, zaman içinde organik olarak büyüyen tarihi şehirler, yeni ve modern yaşam biçimlerinin getirdiği bozulmaklardan daha fazla etkilenmektedir. Kentsel Canlandırma alanı, bu tür durumlara ışık tutarak, kentlerin tarihsel bölgelerini Kültür Bölgeleri (KB) olarak planlı bir şekilde canlandırılmasına yönelik çözümler sunmaktadır. John Montgomery'nin Kültür Bölgeleri üzerine yaptığı araştırmasından ilham alan bu araştırma, Dublin'deki Temple Bar ve İran'daki Rasht Büyük Çarşı örneklerini inceleyerek KB'lerin uluslararası ve bölgesel beklentileri ve ihtiyaçlarını ortaya çıkarmaktadır. Kentsel canlandırma ve KB üzerine yapılan yazın araştırmasından yola çıkarak, bu araştırma, Pakistan'da Lahor kentinin tarihi bölgesini incelemektedir. Pakistan'ın 'bahçeler şehri' ve Paris'i olarak anılan Lahor, hem bu ülkenin hem de Pakistan'ın bulunduğu coğrafi bölgenin kültürel kimliği açısından büyük bir önem taşımaktadır. Ancak Lahor, artan kentsel yayılma ve göç ve doğru şekilde hazırlanmayan şehir planları ve uygulamaları nedeniyle, kendine has kimliğini önemli ölçüde kaybetmiştir. Lahor'un tarihi kent merkezine odaklanan bu araştırma, potansiyelleri azalan planlı bir KB haline dönüştürülmesi için haritalama çalışmaları yapmaktadır. Ayrıca, akademisyen ve ileri gelenlerle röportajlar ve alan kullanıcılarıyla yapılan anketler yoluyla yerin fiziksel biçimi, faaliyetleri ve anlamları ile ilgili potansiyelleri ve sorunları incelemektedir. Son olarak, tarihi merkezin Lahor'un KB'i haline gelmesi için kentsel canlandırma doğrultusunda planlama ve tasarım stratejileri önermektedir