Betonarme binalar için minimum düşey taşıyıcı eleman miktarının belirlenmesi
Determination of minimum vertical bearing element for reinforced concrete buildings
- Tez No: 735995
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCİP TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ülkemiz bulunduğu konum itibariyle deprem riski yüksek bir bölgede bulunmaktadır. Geçmişte yaşanan bu depremlerden biri olan ve Van'da meydana gelen 2011 yılındaki 7.2 büyüklüğündeki depremde 644 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bu can kayıplarının yanı sıra çok ciddi boyutta ekonomik kayıplar da meydana gelmiştir. 2011 yılında meydana gelen Van depreminin ardından ülke olarak meydana gelen bu afetlere hazır olabilmek için kentsel dönüşümün gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu nedenden dolayı 2011 yılında meydana gelen 23 Ekim ve 9 Kasım Van Depremleri sonrası riskli yapı stoklarının bir an önce dönüştürülmesi için Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun 31.05.2012 tarihinde ve ilgili yönetmelik 15.12.2012 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir Bu tez çalışmasında; 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 yılında meydana gelen Van depreminde ağır, orta, az hasarlı ve hasarsız olarak tespiti yapılan yapıların hasar durumlarının düşey taşıyıcı elemanlarla ilişkisi incelenerek mevcut binaların olası depremlerde can kaybına sebep olabilecek hasarın ötesinde hasar almasını engelleyebilecek kritik katta herbir deprem yönü için bulunması gereken minimum düşey taşıyıcı eleman kesit alanının belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to its location, our country is located in a region that includes high earthquake risk. 644 of our citizens lost their lives after an earthquake that occured in Van in 2011 with a magnitude of 7.2. After the eartquakes happened in Van in 2011, in order to be ready for these disasters, urban transformation as a necessity has emerged. As a consequence, after the October 23 and November 9 Van Earthquakes in 2011, the government published the Law on Transformation of Areas Under Disaster Risk on 31.10.2012 also to be able to transform the risky buildings as soon as possible, the relevant regulations was published. In this thesis; it is aimed to determine the relationship between the damage status of the buildings, which were classified as heavy, moderate, slightly damaged and undamaged after Van earthquake that occured on October 23 and November 9, and the vertical load-bearing elements which is critical to prevent the existing buildings from being damaged beyond the damage that could cause loss of life in possible earthquakes