COVID-19 pandemi döneminde 60+ bireylerin kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, yorgunluk düzeyleri ve fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between musculoskeletal system disorders, fatigue levels and physical activity levels of 60+ individuals during the COVİD-19 pandemic period
- Tez No: 735996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜŞAN ÖZGÜN BAŞIBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Geriatri, Physiotherapy and Rehabilitation, Geriatrics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gerontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu çalışmada, COVID-19 pandemisi döneminde 60 yaş üstü bireylerin kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, yorgunluk düzeyleri, fiziksel aktivite düzeyleri ve sosyodemografik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırmada, nicel bir çalışma tekniği olan ölçek yöntemi ile veriler toplanmıştır. Veri toplama araçları; Sosyo-demografik Bilgi Formu, Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlığı Ölçeği, Yorgunluğu Çok Boyutlu Değerlendirme Ölçeği ve Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeğinden oluşmaktadır. Çalışmaya katılacak bireyler gönüllülük esasına göre belirlenmiş olup ölçekler hem yüz yüze hem de online olarak toplanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SAS 9.4 programı kullanılmıştır. Veriler; tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-Wilk testi ve çarpıklık katsayılarının incelenmesi, parametrik testler, t testi, Varyans Analizi (F testi), Pearson korelasyon analizi kullanılarak değerlendirmeye alınmıştır. Bulgular: Boyun ağrı risk skoru ile fiziksel aktivite düzeyi arasında negatif yönde zayıf düzeyde istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Yorgunluk düzeyi ile boyun, bel, sağ omuz, sol diz, sağ alt bacak, sol ayak ağrı risk skorları arasında pozitif yönde zayıf düzeyde, sağ/sol üst bacak, sağ diz ağrı skorları arasında da pozitif yönde orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Fiziksel aktivite düzeyi ile yorgunluk düzeyi arasındaki istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Sonuç: COVID-19 pandemisinin getirmiş olduğu sosyal izolasyon önlemlerinin ve salgın sürecinin belirsiz durumunun uzun vadeli olumsuz etkileri, yaşlı bireylerin biyopsikososyal rezervlerini olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuz etkilerin giderilmesi, yaşlı bireylerin sağlıklı, aktif yaşlanmasını teşvik etmek ve onlara katılım alanları sağlamak için yeni araştırmaların yapılmasını ve stratejilerin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to examine whether there is a statistically significant relationship between the musculoskeletal system disorders, fatigue levels, levels of physical activity and sociodemographic characteristics of individuals over 60 during the COVID-19 pandemic period. Method: In this study, data is collected using the questionnaire method, which is a quantitative study technique. Data collection tools consisted of Socio-demographic Information Form, The Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire (CMDQ), Multidimensional Assesment of Fatique Scale (MAF) and The Physical Activity Scale For The Elderly (PASE). The individuals to participate in the study were determined on a voluntary basis, and the questionnaires were collected both face-to-face and online. The SAS 9.4 program was used for the statistical analysis of the data obtained in the study. Data; descriptive statistics, Shapiro-Wilk test and examination of skewness coefficients, parametric tests, t test, Analysis of Variance (F test), Pearson correlation analysis were used. Results: It was found that there was a statistically significant negative correlation between neck pain risk score and physical activity level. There was a weak positive correlation between the level of fatigue and the pain risk scores of the neck, waist, right shoulder, left knee, right lower leg, and left foot. And there was a positive, moderately statistically significant relationship between the fatigue level and the right/left upper leg and right knee pain scores. No statistically significant difference was found between physical activity level and fatigue level. Conclusion: The long-term negative effects of the social isolation measures brought by the COVID-19 pandemic and the uncertain situation of the epidemic process adversely affect the biopsychosocial reserves of elderly individuals. It is recommended to carry out new research and develop strategies to eliminate these negative effects, to encourage the healthy and active aging of the elderly and to provide them with areas of participation.