Ak Parti dönemi Türkiye'nin Latin Amerika politikaları
Latin American policies of Turkey during the Ak Party era
- Tez No: 736025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER SANCAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
İki kutuplu düzenin sona erdiği 90'lı yıllara kadar uluslararası siyasal sistemin ilgi alanı dışında kalan Latin Amerika kıtası, Soğuk Savaş sonrasında ortaya çıkan demokrasi hareketlerinden etkilenmiş ve bir rehabilitasyon dönemi geçirmiştir. Bu süreçle birlikte başta Avrupa Birliği olmak üzere pek çok devlet bölgeye ilgi duymaya başlamıştır. Türkiye de bu konjonktürel sürecin bir parçası olarak 1995 yılında bölgeyi etki alanına almaya karar vermiş ve 1998 yılında“Latin Amerika Eylem Planı”nı yayınlayarak bölgeye yönelik dış politika çalışmalarına başlamıştır. 2002 yılında iktidara gelen Ak Parti hükümeti, söz konusu eylem planını 2006 yılında“Latin Amerika ve Karayipler Yılı”adıyla güncelleştirerek dış politika ekseninde kapsamlı bir saha çalışması yürütmüştür. Bu çalışmada“Ak Parti Dönemi Türkiye'nin Latin Amerika Politikaları”incelenmiştir. Birinci bölümde açılım politikasının çekirdeği olan dış politikanın kavramsal yapısı, amaçları, araçları ve stratejileri incelenerek çalışmanın teorik altyapısı oluşturulmuştur. İkinci bölümde Osmanlı Devleti'nin son dönemi de dahil olmak üzere Ak Parti öncesinde bölgeyle kurulan ilişkilere konjonktürel bir süreçle bakılmış ve dönemin Türk dış politikasının ne ölçüde Latin Amerika'yı içine aldığı, hangi alanlarda iş birliği yapıldığı ya da yapılamadığı incelenmiştir. Üçüncü bölümde öncelikle Ak Parti iktidarın dış politika vizyonu incelenerek açılım politikasına giden sürecin altında yatan nedenlere odaklanılmış, ardından bu politika çerçevesinde geliştirilen siyasi ilişkilere mercek tutulmuştur. Bu safhada Brezilya, Arjantin, Şili, Venezuela ve Kolombiya gibi büyük ülkeler başta olmak üzere Türkiye'nin bölgedeki 12 devletin her biriyle kurduğu diyalog ayrıntılı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise siyasi iş birliğinin akabinde hızlanan, çeşitlenen ve derinleşen ilişkilerin ekonomik, askeri ve sosyo-kültürel açıdan hangi alanlara ne ölçüde sirayet ettiği açıklanarak açılım politikasının Türkiye'ye kazanımları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Latin American continent, which remained out of the sphere of interest of the international political system until the 90s, when the bipolar order ended, was affected by the democracy movements that emerged after the Cold War and underwent a period of rehabilitation. Along with this process, many states, especially the European Union, have become interested in the region. As part of this conjunctural process, Turkey decided to take the region into its sphere of influence in 1995 and started its foreign policy studies for the region by publishing the“Latin American Action Plan”in 1998. The Ak Party government, which came to power in 2002, updated this action plan with the name“Latin American and Caribbean Year”in 2006 and conducted a comprehensive field study on the foreign policy axis. In this study,“Latin American Policies of Turkey during the Ak Party Era”is examined. In the first chapter, the conceptual structure, objectives, tools and strategies of foreign policy, which is the core of the initiative policy, are examined and the theoretical infrastructure of the study is established. In the second part, the relations established with the region before the Ak Party, including the last period of the Ottoman Empire, were examined through a conjunctural process and the extent to which the Turkish foreign policy of the period covered Latin America, in which areas cooperation was made or could not be made was examined. In the third chapter, firstly, the foreign policy vision of the Ak Party government was examined and the reasons underlying the process leading to the initiative policy were focused on, and then the political relations developed within the framework of this policy were examined. At this stage, Turkey's dialogue with each of the 12 states in the region, especially with large countries such as Brazil, Argentina, Chile, Venezuela and Colombia, was tried to be explained in detail. In the fourth and final chapter, the extent to which the accelerating, diversifying and deepening relations after the political cooperation are in economic, military and socio-cultural aspects is explained and the achievements of the initiative policy for Turkey are revealed.