Türkiye'de satılan beş farklı hypericum perforatum preparatı üzerinde total fenolik madde miktar tayini, DPPH yöntemi ile antioksidan aktivitesinin incelenmesi ve ICP-OES ile ağır metal analizi
Amount determination of total phenolic substance on five different hypericum perforatum preparations sold in Turkey, investigation of antioxidant activity by DPPH method and heavy metal analysis with ICP-OES
  1. Tez No: 736033
  2. Yazar: NUERBIYE AOBULIAIKEMU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA EROĞLU ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada eczane ve aktarlardan randomize olarak seçilerek satın alınan Nature's Bounty (NB), Shiffa Home (SH), Arkopharma (AP), Balen (BA) ve Afye (AF) markalarına ait H. perforatum preparatlarının içeriğindeki fenolik madde profilleri LC- HR/MS ile aydınlatılmıştır. Total fenolik miktar tayini Folin-Ciocalteu yöntemi ile incelenmiş, preparatların total antioksidan statü (TAS), total oksidan statü (TOS) ve oksidatif stres indeksleri (OSI) belirlenmiştir. Antioksidan aktivitesi DPPH yöntemi ile incelenmiş, ağır metal ve mineral miktarları ICP-OES (İndüktif Eşleşmiş Plazmalı Atomik Emisyon Spektrometrisi) ile analiz edilmiştir. LC-HR/MS çalışmasında numunelerin hiperosit ve naringenin içerdiği tespit edilmiştir. Sonuçlara göre Natures Bounty (NB)'in hiperosit içeriği en yüksek, Afye (AF)'in naringenin içeriği en yüksek olduğu görülmüştür, numuneler arasında anlamlı fark görülmemiştir. Numuneler toplam fenolik madde içerikleri açısından değerlendirildiğinde Balen (BA) ve Arkopharma (AP)'nın diğerlerine göre daha yüksek miktarda gallik asit içerdiği kıyaslanmıştır. En yüksek TAS değerine Shiffa Home (SH), en yüksek TOS değerine Arkopharma (AP), en yüksek OSİ değerine ise Balen (BA) numunelerinin sahip olduğu tespit edimiştir. DPPH ile antioksidan aktivite değerlendirmesinde Shiffa Home (SH) ve Arkopharma (AP) numunelerin Vitamin C'den sonra geldiği ve diğerlerine göre daha güçlü aktivite gösterdiği belirlenmiştir. Ağır metal analizi sonucunda beş farklı numunede Cu ve Li dışında Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) üst limit belirlediği başka toksik elementler tespit edilmemiştir. Ayrıca numunelerdeki Cu içeriği DSÖ tarafından belirlenen değer olan 150 ppm'in altında, Li içeriği ise 10 ppm'in altındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the phenolic substance profiles of the Hypericum perforatum preparations of five different brands, Nature's Bounty (NB), Shiffa Home (SH), Arkopharma (AP), Balen (BA) and Afye (AF), which were purchased randomly from pharmacies and herbalists were identified by LC-HR/MS. Total phenolic quantification of the samples were analyzed by the Folin-Ciocalteu method, and the total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), and oxidative stress indices (OSI) of the samples were determined. Antioxidant activity of the samples was investigated by DPPH method, heavy metal and mineral amounts were analyzed by ICP-OES (Inductively Coupled Plasma Atomic Emission Spectrometry). During LC-HR/MS study, it was determined that hyperoside and naringenin contained two phenolic substances in the samples. According to the results, it was observed that Natures Bounty (NB) had the highest hyperoside content, Afye (AF) had the highest naringenin content, also there was not much difference between the samples. When the samples were evaluated in terms of total phenolic content, Balen (BA) and Arkopharma (AP) were determined to contain higher amounts of gallic acid compared to other samples. It was tested that Shiffa Home (SH) at the highest TAS levels, Arkopharma (AP) at the highest TOS values, and Balen (BA) with the highest OSI values. It was also determined that Shiffa Home (SH) and Arkopharma (AP) samples came immediately after Vitamin C at the antioxidant level with DPPH. According to heavy metal study, no other toxic elements were found other than Cu and Li, for which WHO determined upper limits in five different samples tested. In addition, Cu content was below 150 ppm, and Li was below 10 ppm, all below WHO limits.