Diş hekimliği ve uzmanlık öğrencilerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge of undergraduate (UGS) and postgraduate (PGS) dental students about cone beam computed tomography
  1. Tez No: 736032
  2. Yazar: FULYA TADIK GÜMÜŞEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ŞENER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) sisteminin diş hekimliği kliniklerindeki yaygınlaşmasına paralel olarak bu sisteme dair diş hekimlerinin bilgi, tutum ve davranışları da önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; diş hekimliği eğitiminin son senesindeki lisans öğrencileri ile farklı anabilim dallarında uzmanlık/doktora eğitimi görmekte olan lisansüstü öğrencilerinin KIBT ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Hazırlanan anket formunun 300 lisans ve 300 lisansüstü öğrencisi tarafından doldurulması sağlandı. Beş farklı bölüm ve toplam 24 sorudan oluşan anket formuna katılımcıların demografik bilgileri, KIBT yöntemi ile ilgili genel bilgileri, KIBT endikasyonlarını, sisteme ait teknik parametreleri, hastaya ulaşan radyasyon dozunu, DVT ile ilgili bilgiye ulaşım yollarını ve yakın gelecekte kliniklerindeki kullanımı gibi konuları kapsayan farklı içerikte sorular dahil edildi. Lisansüstü öğrenciler grubunu oluşturan ve farklı anabilim dallarında eğitim alan katılıcımların her uzmanlık dalı için eşit sayıda olmasına dikkat edildi. İki farklı öğrenci grubunun doğru cevap sayıları Mann–Whitney U ve Fisher's exact testleri ile karşılaştırıldı. Farklı anabilim dallarında eğitim alan lisansüstü öğrencilerin karşılaştırılması Mann–Whitney U ve Ki-kare Homojenite testi ile gerçekleştirildi. Lisansüstü öğrencilerin anketteki sorulara doğru cevap verme oranının lisans öğrencilerinden yüksek olduğu bulundu (p0.05). Bu çalışmanın bulguları, lisans öğrencilerinin KIBT konusundaki bilgi düzeylerinin lisansüstü öğrencilere kıyasla daha az olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle, bu umut verici yeni teknoloji hakkında lisans ve lisansüstü dişhekimliği öğrencilerinin bilgilerini geliştirmek için ulusal dişhekimliği lisans eğitimi müfredat (DUCEP) kapsamına KIBT ile ilgili daha fazla sayıda konunun dahil edilmesinin fayda sağlayacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
With the wide-spread use of cone beam computed tomography (CBCT) system in dental clinics; the knowledge and attitudes of dentists about this imaging system are gaining importance. The aim of this study was to compare the knowledge, attitudes and behaviors regarding CBCT among final year studying in different specialty/doctoral programs. The questionnaire with 5 different sections and a total of 24 questions was completely filled by 300 UGS and 300 PGS. It contains multiple choice questions on CBCT including demographic information of the participants, general information about the CBCT method, CBCT indications, technical parameters of the system, radiation dose reaching the patient, ways of accessing information about CBCT and its use in clinics in the near future. Attention was paid to ensure that the sub-group of PGSs educated in different departments were equal in number for each specialization. The number of correct answers of two different groups were compared with Mann–Whitney U and Fisher's exact tests. Comparison of PGSs studying in different programs was carried out with Mann–Whitney U and Chi-square Homogeneity tests. In general the rate of correct answers for PGSs was higher than the UGS (p0.05). The findings of this study reveal that the knowledge level of UGSs about CBCT is less than that of PGSs. Therefore, the inclusion of detailed subject headings regarding CBCT into the national undergraduate dental education curriculum (DUCEP) may help to improve undergraduate (UGS) and postgraduate dental students (PGS) knowledge about this promising new technology.