Coherency of urban space: Analyzing the street environments
Kentsel mekanın bağdaşıklığı: Sokak mekanlarının analizi
  1. Tez No: 736135
  2. Yazar: SABRINA SHURDHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGU ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Karmaşık kuramlarının ortaya koyduğu anlayış, bilimsel problemlere yaklaşım ve çözüm biçimini değiştirmiştir. Karmaşık süreçler, kenti biçimlendirme olgusu ile derinden ilişkilidir ve kentlerin karmaşık doğası, kentsel gelişim ile ilgili kararlar alınırken göz ardı edildiğinde, ortaya çıkan kentsel doku, katı bir şekilde empoze edilen saf geometri içinde kentsel yaşamı barındıramaz ve yeniden üretememektedir. Modern şehirler, yayaların deneyimini ortadan kaldıran ve dolayısıyla kentsel yaşam üzerinde zararlı etkileri olan ekonomik motivasyonlu optimizasyon ile makinelerin dinamiklerini somutlaştırıyor. 20. yüzyılda modern kentin gelişim ve dönüşüm süreçlerinde yaşanan radikal kırılmalar, arzu edilen bir kentsel biçime işaret eden olumlu mekânsal niteliklerin kaybıyla sonuçlanmıştır. Yaşamın büyümesini ve değişimini en doğal şekilde gösterdiği organik formlar, parçaların düzenli bir bütün halinde bir araya gelmesiyle karakterize edilir. Doğal formlarda bulunan biçimsel tutarlılık, yaşamı mümkün kılan ve başarılı karmaşık sistemler için ideal koşulu belirleyen geometrinin ana göstergesidir. 'Bütünlük' kavramını 'bağdaşıklık'a koşut ele alan Christopher Alexander, bağdaşık bütünün on beş geometrik ilkesini ortaya koymuştur. Ancak bu ilkeler kentsel tasarım açısından kavramsal düzeyde kalmaktadır. Bu amaçla tez, mekansal tutarlılığa katkıda bulunan morfolojik koşulları ele alarak Christopher Alexander'ın soyut ilkelerini geleneksel kentsel doku bağlamında somutlaştırmayı amaçlamaktadır. İnsan ölçeğine odaklanan ve yapılı çevrenin cansız geometrisini nasıl ilişkilendirebileceğimize dair bilgiyi elde edebileceğimiz bir envanter toplama girişimi olarak bu çalışma, özellikle geleneksel yerleşimlerdeki sokaklarda bağdaşık bir kentsel mekan üreten mekansal bileşenleri ve örüntüleri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu noktada temel amaç, kamusal alanda kentsel yaşamı destekleyen koşulların izini sürerek sokak çevrelerinin mekansal bağdaşıklığını çözümlemektir.
Özet (Çeviri)
The insight that complexity theories have brought into the light has evidently changed the way scientific problems are approached and solved. Complex processes are profoundly involved with city-shaping phenomena, and once the complex nature of cities is disregarded while making decisions pertaining to urban development, the resulting urban fabric fails to host and generate life within a strictly imposed pure geometry. Modern cities embody the dynamics of machines with economically motivated optimization dismissing thus pedestrians' experience and consequently having detrimental effects on urban life. Radical ruptures in the development and transformation processes of the modern city during the 20th century ended up with the loss of positive spatial qualities indicating a desirable urban form. Organic forms where life manifests its growth and change in the most natural way are characterized by the coherence of parts into an organized whole. Spatial coherence, abundantly present in natural forms, is the primary indicator of the geometry that enables life and determines the ideal condition for successful complex systems. Christopher Alexander, for whom 'wholeness' is interchangeably considered as coherence, developed fifteen geometrical principles of the coherent wholes. However, these principles remain on a conceptual level concerning urban design. To that end, the thesis aims to concretize the abstract principles of Christopher Alexander in the context of traditional urban fabric by addressing morphological conditions generating spatial coherence. To collect an inventory from which we can derive knowledge on how to connect the nonliving geometry of the built environment and by focusing on human scale, this study explores spatial components and patterns that produce urban space with coherency, specifically in streets within traditional settlements. The main objective is to analyze spatial coherence of the street environments by tracing conditions that favor urban life in public space.