Atıksu sistemlerinde tıkanmalara neden olan maksimum yükleme değerlerinin belirlenmesi
Identification of maximum loads that cause blockages in wastewater systems
  1. Tez No: 736155
  2. Yazar: MURATHAN AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARADAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Islak mendil ve tuvalet kağıdı gibi temizlik ürünleri genellikle tuvaletlerden kanalizasyon sistemlerine atılarak bertaraf edilmektedir. Bu atıklar kanalizasyon sistemine karışan diğer atıklarla birleşerek bir atık yığını oluşturmaktadır. Bu yığınlar zamanla birikim yapmakta ve kanalizasyon sistemlerinde tıkanmalara neden olmaktadır. Tıkanmaların sonucu olarak, atıksu idareleri ve halkımız finansal maliyetler, mal ve hizmet kayıpları ve sağlık tehditleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu riskleri azaltmak için, bu çalışmada, tuvalet kağıtlarının binaların pissu giderlerinde birikim yapmadan ve emniyetli şekilde taşınabilmesi için tuvaletlerden bırakılabilecek maksimum yükleme değerleri araştırılmıştır. Bu doğrultuda, farklı özelliklere sahip tuvalet kağıtları yerel marketlerden temin edilerek, (1) Ekonomik, iki katlı ve ince ürünler ve (2) Lüks, üç katlı ve kalın ürünler şeklinde iki ana gruba ayrılmıştır. Her iki grubu temsil eden numunelerle uluslararası yöntemlere göre deneysel çalışmalar yapılmıştır. Bu kapsamda, International Water Services Flushablity Group tarafından geliştirilen Toilet & Drainline Clearance test metodu uygulanmıştır. Deneysel çalışmaların sonuçlarına göre, her bir tuvalet kağıdı numunesi için, kritik yükleme değerleri belirlenerek, emniyetli yükleme, riskli yükleme ve çok riskli yükleme veya tehlikeli yükleme şeklinde tanımlanmıştır. Örneğin, bir sifon su hareketi ile tuvalet ve pissu gider hattını (20 m) sorunsuz şekilde terk eden yaprak sayısı emniyetli yükleme değeri olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede, ekonomik ve 2-katlı tuvalet kağıtları için emniyetli yükleme değerleri 20 yaprak civarında olmuştur. Benzer şekilde, 20-40 yaprak arasındaki yüklemeler riskli görülürken, >40 yaprak yükelemeler tuvaletin tıkanmasına neden olmuştur. Karşılaştırma yapabilmek için, lüks ve 3-katlı tuvalet kağıtları için emniyetli yükleme değerleri 8-10 yaprak arasında kalırken, 8-15 yaprak arası riskli yüklemeleri ve >15 yaprak yüklemeler ise tehlikeli veya çok riskli yüklemeleri oluşturmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, kanalizasyon sistemlerinde görülen tıkanmaların azaltılabilmesi için ekonomik ürünler olarak tanımlanan tuvalet kağıtlarının tercih edilmesinin gerekliliği anlaşılmıştır. Bu tür ürünler, özellikle, alış-veriş merkezleri, öğrenci yurtları, spor arenaları, stadyumlar ve düğün salonları gibi tüketici yoğunluğunun yüksek olduğu yerler için elzem olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Personal hygiene products such as toilet paper and flushable wipes are disposed of into sewer systems. In sewers, they blend with other wastes such as grease and sand to form a mixture of waste materials that accumulate over time and cause sewer backups. Wastewater authorities and household residents incur financial costs, property damage, and health risks due to sewer blockages. To minimize such risks, this study assesses the amount of toilet paper that can be transported safely from toilets through household drains. For this analysis, we collected various toilet paper samples and categorized them into two groups as 1-Economical, 2-ply, and thin products versus 2- Premium, 3-ply, and plush products. Then, representative samples from each category were tested according to toilet and drain-line clearance test protocol developed by the International Water Services Flushability Group, an organization representing wastewater authorities from around the world. The results elucidated critical loadings that are classified as sewer-safe, risky, and unsafe. As an example, up to 20 sheets of economical and 2-ply toilet paper was discharged safely with a single flush; hence, this range was defined as sewer-safe. Similarly, 20-40 sheets constituted a risky range for accumulations, while >40 sheets choked the toilet. For comparison, up to 8 sheets of premium and 3-ply toilet paper was transported safely, while 8-15 sheets were risky for accumulations, and >15 sheets caused blockages. In light of the findings, economical type toilet papers are preferable to prevent potential backups in household toilet and drain-line systems. In particular, economical products are highly recommended for entities such as shopping centers, student dormitories, and sports arenas.