CAD/CAM restoratif materyaller ile rezin kompozitlerin aşınma özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of wear properties of CAD/CAM restorative materials and resin composites
  1. Tez No: 736156
  2. Yazar: ELİF SEVİLAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN TEKÇE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı tamir işlemi uygulanan CAD/CAM materyaller ve tamirde kullanılan kompozit rezinlerin farklı fırçalama süresinde yüzey özellikleri üzerinde oluşabilecek değişimi ve bağlantı arayüzünü değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamızda hibrit seramik blok Vita Enamic (VITA Zahnfabrik, Bad Sackingen, Almanya), rezin nanoseramik blok Katana Avencia (Kuraray Noritake, Inc, Tokyo, Japonya), zirkon materyali Katana Zirconia (Kuraray Noritake Dental Inc., Okayama, Japonya) tamirinde nanofil kompozit Filtek Ultimate (3M ESPE, St. Paul, MN, ABD) ve nanohibrit kompozit Spectra ST HV (Dentsply, Konstans, Almanya) kullanıldı. CAD/CAM materyallerden 2,5 mm kalınlığında örnekler hazırlandı. Tamir işlemi uygulanacak yüzeyleri standardize hale getirmek ve aynı başlangıç pürüzlülüğünü elde etmek amacıyla silikon karbid zımpara (# 600, # 800, # 1000 ve # 1200 grit) kullanıldı. Örneklerin tek yüzeyine silan bağlayıcı ajan G-Multi Primer (GC, Tokyo, Japonya) ardından üniversal adeziv Clearfil Bond Quick (Kuraray Noritake Dental Inc., Okayama, Japonya) uygulandı ve ışık cihazı Elipar S10 (3M ESPE, Almanya) ile polimerize edildi. Gruplar ikişer alt gruba ayrılarak iki farklı kompozit materyali ile tamir edildi. Kompozitler, CAD/CAM örneklerin tamire hazırlanan yüzeyine 2,5 mm yükseklikte olacak şekilde plastik kalıplar yardımıyla kondanse edilip Elipar S10 ile polimerize edildi. Tamir işlemi tamamlanan örnekler 5 mm genişliğinde çubuklar elde etmek için ara yüzeye dik olarak su soğutması altında Microcut 151 kesim cihazı ile 2 mm aralıklarla (Metkon, Bursa, Türkiye) kesildi. Ölçüm yapılacak yüzeylere silikon karbid içeren aşındırıcı kağıtlar ile (# 600, # 800, # 1000 ve # 1200 grit) tekrar zımpara işlemi uygulandı. Örnekler tekrar iki alt gruba ayrılarak bir aylık ve bir yıllık fırçalama abrazyonu prosedürü uygulandı. Yüzey pürüzlülük ölçümleri non-kontakt lazer profilometre (Nanovea PS50; Irvine) cihazı; yüzey değerlendirmeleri SEM ile yapıldı. İstatistiksel değerlendirme IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) paket programı ile yapıldı. Materyal ve işlem etkileri iki-yönlü varyans analizi (two-way ANOVA) ile belirlendi. Çoklu karşılaştırmalar için Bonferroni düzeltmesi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the changes that may occur on the surface properties of the repaired CAD/CAM materials and the composite resins used in the repair at different brushing times, and to evaluate the connection interface. Method: In our study, nanofill composite Filtek Ultimate (3M ESPE, St. Paul, MN, ABD) and nanohybrid composite Spectra ST HV (Dentsply, Konstans, Germany) were used for the repair of hybrid ceramic block Vita Enamic (VITA Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany), resin nanoceramic block Katana Avencia (Kuraray Noritake, Inc, Japan) and Katana Zirconia (Kuraray Noritake Dental Inc., Okayama, Japan). 2.5 mm thick samples were prepared from CAD/CAM materials. Silicon carbide sandpaper (# 600, # 800, # 1000 and # 1200 grid) was used to standardize the surfaces to be repaired and to achieve the same initial roughness. The silane binding agent G-Multi Primer (GC, Tokyo, Japan) followed by the universal adhesive Clearfil Bond Quick (Kuraray Noritake Dental Inc., Japan) was applied to the single surface of the samples and polymerized with the light device Elipar S10 (3M ESPE, Germany). The groups were divided into two subgroups and repaired with two different composite materials. Composite was condensed with the help of plastic molds at a height of 2.5 mm on the prepared surface of the CAD/CAM samples and polymerized with Elipar S10. The repaired specimens were cut perpendicular to the interface at 2 mm intervals (Metkon, Bursa, Turkey) with a Microcut 151 cutting device, under water cooling, to obtain 5 mm wide bars. The surfaces to be measured were sanded again with silicon carbide-containing abrasive papers (# 600, # 800, # 1000 and # 1200 grid). The samples were again divided into two subgroups and a one-month and one-year brushing abrasion procedure was applied. Surface roughness measurements were made using a non-contact laser profilometer (Nanovea PS50; Irvine); Surface evaluations were made with SEM. Statistical analysis was performed with the IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) package program. Material and treatment effects were determined by two-way ANOVA. The Bonferroni correction was used for multiple comparisons.