Kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi hekimlerinde malpraktis davaları ile defansif tıpa yönelim arasındaki ilişki
The relationship between malpractis case of cardiological and cardiological surgery doctors and defense medicine order
- Tez No: 736180
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Karşılaştırmalı Edebiyat, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology, Comparative Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Malpraktis davalarının esas nedeni tıbbi uygulama hatalarıdır. Bu tıbbi hataların hekimler tarafından ne derece algılandığına dair çalışmalar bulunmakla birlikte,“Kardiyoloji ve Kalp, Damar Cerrahisi”bağlamında akademik çalışmaların yetersizliği bu çalışmanın yapılmasının ana nedenidir. Bu çalışma ile,“Kardiyoloji ve Kalp, Damar Cerrahisi”hekimlerinin hata algılarının ve bu algının tutumlara yansımasının ortaya konması amaçlanmıştır. Ayrıca, çalışmada, Kardiyoloji ve Kalp, Damar Cerrahisi Hekimlerinin malpraktis korkusunun, ilerleyen süreçte diğer hastalara yaklaşımları açısından meydana gelen olumsuz etkilerin incelenmesi de hedeflenmiştir. Hekimlerin tıbbi hata yapma algısının gerek hastalar için gerekse hekimler için düzenlenecek güvenlik ve sağlık politikalarına yol gösterici olabileceği düşünülmektedir. Hekimlerin tıbbi hata yapma endişeleri, defansif tıbba yönelimi artırdığından, ilerleyen süreçlerde yapılması artık zaruri hale gelen yasal düzenlemeler hastaların tedavi süreçlerine doğrudan etkileyecektir. Kalp ve Damar Cerrahisinde tıbbi hata endişesinin ortaya konması ve defansif tıbba yönelimin gerçek nedenlerine inilmesi hekim-hasta ilişkileri açısından faydalı sonuçlar ortaya çıkartabilir. Malpraktis korkusunun toplum sağlığına etkisinin minimize dilmesi ve hekimlerin defansif tıbba yönelimlerinin azaltılması amacıyla akademik çalışmalarla ortaya konulması Türkiye'de sağlık sorunlarının giderilmesi açısından oldukça önemli bir etki ortaya çıkaracaktır.
Özet (Çeviri)
The main cause of malpractice lawsuits is medical malpractice. Although there are studies on how these medical errors are perceived by physicians, the lack of academic studies in the context of“Cardiology and Cardiovascular Surgery”is the main reason for this study. With this study, it is aimed to reveal the perception of errors of“Cardiovascular Surgery”physicians and the reflection of this perception on attitudes. In addition, the study also aimed to examine the negative effects of Cardiovascular Surgery Physicians' fear of malpractice in terms of their approach to other patients in the future. It is thought that the perception of physicians to make medical mistakes can guide the safety and health policies to be prepared for both patients and physicians. As physicians' concerns about making medical mistakes increase the orientation towards defensive medicine, legal regulations that have become essential in the future will directly affect the treatment processes of patients. Revealing the concern of medical errors in Cardiovascular Surgery and getting down to the real reasons for the tendency to defensive medicine may produce beneficial results in terms of physician-patient relations. Minimizing the effect of fear of malpractice on public health and revealing it through academic studies in order to reduce physicians' tendency to defensive medicine will have a very important effect in terms of eliminating health problems in Turkey.