COVID-19 pandemi sürecinde yaşlıya bakım veren bireylerde bakım yükü ile yaşam doyumu ilişkisi
The relationship between care burden and life satisfaction in individuals caring for the elderly during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 736192
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL SU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Covid-19 pandemi sürecinde yaşlıya bakım veren bireylerde bakım yükü ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile yapıldı. Tanımlayıcı tipteki çalışma Konya ili Karatay ilçesine bağlı 42 Nolu Kalenderhane Aile Sağlığı Merkezi (ASM)'nde 19 Temmuz - 07 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Aile Sağlığı Merkezi'nden sağlık hizmeti alan yaşlıya bakım veren bireyler çalışmanın evrenini oluşturdu. Örneklemini ise 65 yaş ve üzeri bireye primer bakım veren 299 birey oluşturdu.Araştırmanın verileri Tanıtıcı Özellikler Formu, Bakım Verme Yükü Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Lawton Enstrumantal Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği kullanılarak toplandı.Verilerin analizinde yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız örneklem t testi, varyans analizi, pearson korelasyon testi, regresyon analizi ve sidak ikili kıyaslama testi kullanıldı. Bakım Verme Yükü Ölçeği toplam puan ortalaması 28,14±13,77, Yaşam Doyumu Ölçeği toplam puan ortalaması 12,36±3,50 ve Lawton Enstrumantal Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği toplam puan ortalaması 4,86±1,56 olarak bulundu. Lawton Enstrumantal Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği toplam puan ortalaması ile Bakım Verme Yükü Ölçeği toplam puan ortalaması arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu (r=-0,40, p=0.01), Lawton Enstrumantal Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği toplam puan ortalaması ileYaşam Doyumu Ölçeği toplam puan ortalaması arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu (r=0,28, p=0,01), Bakım Verme Yükü Ölçeği toplam puan ortalaması ile Yaşam Doyumu Ölçeği toplam puan ortalamasıarasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlendi (r=-0,34, p=0,01).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between care burden and life satisfaction in individuals who care for the elderly during the COVID-19 pandemic. The descriptive study was carried out at the Kalenderhane Family Health Center (FHC) No. 42 in the Karatay district of Konya between 19 July and 07 October 2021. Individuals who care for the elderly who receive health services from the Family Health Center formed the universe of the study. The sample consisted of 299 individuals who gave primary care to individuals aged 65 and over. The data of the study were collected using the Descriptive Characteristics Form, the Caregiver Burden Scale, the Life Satisfaction Scale and the Lawton Instrumental Activity in Daily Living Scale. Percentage, mean, standard deviation, independent sample t-test, analysis of variance, pearson correlation test, regression analysis and sidak pairwise comparison test were used in the analysis of the data. The mean score of the Caregiver Burden Scale was 28.14±13.77, the mean score of the Satisfaction with Life Scale was found to be 12.36±3.50, and the Lawton Instrumental Activity of Daily Living Scale total score was 4.86±1.56. There was a negative significant correlation between the Lawton Instrumental Activity of Daily Living Scale total score and the Caregiving Burden Scale total score (r=-0.40, p=0.01), and the Lawton Instrumental Activity of Daily Living Scale total score average and the Life Satisfaction Scale. It was determined that there was a positive significant relationship between the total mean score (r=0.28, p=0.01), and a negative significant relationship between the Caring Burden Scale total score average and the Life Satisfaction Scale total score mean (r=-0 .34, p=0.01).