Hemofili hastalarında cerrahi olmayan periodontal tedavinin yaşam kalitesi üzerine etkisinin OHIP-14 ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of non-surgical periodontal treatment on clinical periodontal status with oral health impact profile (OHIP-14) in patients with hemophilia
- Tez No: 736276
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BALTACIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada; hemofili hastalarında cerrahi olmayan periodontal tedavinin (COPT) yaşam kalitesi üzerindeki etkisi, Ağız Sağlığı Etki Profili-14 (Oral Health Impact Profile-14, OHIP-14) anketi ile incelenmiştir. Ayrıca, hemofilide COPT öncesi ve sonrası klinik periodontal parametreler ve demografik veriler saptanarak, sistemik olarak sağlıklı bireyler ile karşılaştırılmıştır. MATERYAL ve METOD: Çalışmaya 71 hemofili hastası (Hemofili grubu; Hemofili A:60 hasta ve Hemofili B:11 hasta) ve 75 sağlıklı birey (kontrol grubu) dahil edilerek, periodontal durumlarına göre gruplandırıldı. Hastaların demografik ve ağız sağlığı ile ilişkili davranışsal karakteristikleri incelendi. COPT öncesi/sonrası 6. hafta, klinik periodontal parametreleri ölçülerek, OHIP-14 anketi uygulandı. Elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak analiz edildi. SONUÇLAR: Hastaların demografik verilerinde ve COPT öncesi/sonrası ağız sağlığı ile ilişkili davranışsal karakteristiklerinde gruplar arası istatistiksel olarak önemli fark gözlenmedi (eğitim durumu hariç) (p>0.05). Tedavi öncesi, hemofili hastalarındaki gingival indeks (Gİ), plak indeksi (Pİ) ve OHIP-14 kontrollere göre yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, the effect of non-surgical periodontal treatment (NSPT) on quality of life in patients with hemophilia was examined with Oral Health Impact Profile-14 (OHIP-14). Besides, by determining before and after clinical periodontal paratemeters and demografic data in hemophilia, they were compared with healthy individuals. MATERIAL AND METHODS: 71 patients with hemophilia ( Hemophilia group; Hemophilia A: 60 patients and Hemophilia B: 11 patients) and 75 healthy individuals (control group) were included to this study and they were classified according to their periodontal situations. Demografic characteristics and behavioral characteristics related to oral health of patients were analyzed. Before NSPT and after six weeks, OHIP-14 survey was applied and clinical periodontal parameters were measured. All the data obtained was analyzed statistically. RESULTS: Statistical significantly difference was not observed between the groups in terms of patients' demografic data and behavioral characteristics related to oral health before/after NSPT (except educational status) (p>0.05). Before treatment, gingival index(GI), plaque index(PI), and OHIP-14 in patients with hemophilia were higher than controls (p0.05).