Kolorektal karsinom karaciğer metastazlarındauygulanan mikrodalga ablasyon sonuçlarınıradiomiks ve klinik veriler kullanarak yapayzeka ile ön görmek
Predicting microwave ablation results in colorectal carcinoma liver metastases by artificial intelligence using radiomics and clinical data
  1. Tez No: 736281
  2. Yazar: ARZU SHAHVERANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TUĞSAN BALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmanın amacı mikrodalga ablasyon (MDA) ile tedavi edilen kolorektal karsinom karaciğer metastazı (KKKM) olan hastalarda manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bazlı radyomiks özellikleri, klinik verileri kullanarak makine öğrenimi ile elde edilen modellerle erken lokal tümör yanıtı ve lokal rekürrens (LR) gelişme riskini öngörmeği araştırmaktı. Bu tek merkezli retrospektif çalışmaya Mart 2012 ile Mart 2022 tarihleri arasında KKKM tanısı alan ve hastanemizin tümör konseyi kararı ile MDA işlemi uygulan, işlem öncesi ve sonrası 1-3. aylarda optimal MRG'si elde edilen, yeterli klinik ve laboratuvar verileri bulunan 42 hasta (67 tümör) dahil edilmiştir. Ablasyondan önce elde edilmiş MRG T2 yağ baskılı (Faz 4 olarak isimlendirilen) ve erken arteryal faz T1 yağ baskılı sekanslarda (Faz 1 olarak isimlendirilen) manuel segmentasyon yapılarak her tümör için ve her faz için 111 radyomiks özellik çıkarıldı. Genel sağkalımdan (GS) bağımsız lokal tümör rekürrensini tahmin etmek için klinik özellikler kullanılarak klinik model, klinik, laboratuvar veriler ve birbirinden bağımsız Faz 1, Faz 4 radyomiks özelliklerin kombinasyonu yapılarak özellik azaltma ve makine öğrenimi ile 2 kombine model oluşturulmuştu. Bu modellerin MDA tedavisinden sonra erken lokal tümör yanıtı değerlendirmede, LR'si öngörmedeki duyarlılık ve seçiciliği araştırıldı. Toplam 42 hastada (67 tümörde) 1.ay kontrol MRG'de tam yanıt saptanmış olup, 3.ay kontrol MRG'DE 7 hasta (%16,6), 11 tümörde (%16,4) LR gelişti. Klinik modelde ekstrahepatik metastaz varlığı LR olasılığı ile yüksek ilişkili bulunmuştur. (p3cm olma oranı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır(p=0.051). Ablasyondan önce ölçülen karbonhidrat antijeni 19-9 (Ca 19-9) ve karsinoembriyonik antijen (CEA) gibi tümör belirteçlerinin medyanı LR olan grupta LR olmayan gruba göre daha yüksek bulunmasına rağmen (p= 0.010 ve p=0.020)), ablasyondan önce elde edilen tümör belirteçleri açısından LR olan ve olmayan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Predicting Microwave Ablation Results in Colorectal Carcinoma Liver Metastases by Artificial Intelligence Using Radiomics and Clinical Data Purpose: The aim of our study was to investigate the prediction of early local tumor response and the risk of local recurrence (LR) development in patients with Colorectal Carcinoma Liver Metastasis (CCLM) treated with microwave ablation (MDA) by machine learning models obtained magnetic resonance imaging (MRI) based radiomics features and clinical data. Material and Methods: In this single-center retrospective study, 42 patients (67 tumors) who were diagnosed with CCLM between March 2012 and March 2022, underwent MDA procedure with the decision of the tumor council of our hospital, had optimal MRI in the 1st and 3rd months before and after the procedure, and had sufficient clinical and laboratory data were included. A total of 111 radiomics features were extracted for each tumor and for each phase by manual segmentation of MRI T2 fat-suppressed (called Phase 4) and early arterial phase T1 fat-suppressed sequences (called Phase 1) obtained before ablation. A clinical model was constructed using clinical features, 2 combined models were created with feature reduction and machine learning by combining clinical data and independent Phase 1, Phase 4 radiomics features. The sensitivity and selectivity of these models in evaluating early local tumor response and predicting LR after MDA treatment were investigated. Findings: Complete response was detected in the 1st month control MRI in 42 patients (67 tumors) in total, and LR developed in 7 patients (16.6%) and 11 tumors (16.4%) in the 3rd month control MRI. In the clinical model, the presence of extrahepatic metastases was associated with a high probability of LR. (p3cm in the patient groups with and without LR (p=0.051). Although the median of tumor markers such as carbohydrate antigen 19-9 (Ca 19-9) and carcinoembryonic antigen (CEA) measured before ablation was higher in the LR group than in the non-LR group (p= 0.010 and p=0.020), there was no statistically significant difference between the groups with and without LR in terms of tumor markers obtained before ablation (p>0.05).