Biyolojik ritim farklılıkları ile silik nörolojik belirtiler arasındaki ilişki
The relationship between biological rhythm differences and neurological soft signs
  1. Tez No: 736347
  2. Yazar: ŞÖLEN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÜZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İnsanlar sirkadiyen ritimler yönüyle, uyku-uyanıklık döngüleri, yaşam tarzları ve melatonin, kortizol ve vücut sıcaklığını da içeren biyolojik zamanlamalar açısından sabah tipi, akşam tipi ve ara tip olmak üzere 3 farklı tipte değerlendirilebilir. Kronotip adı verilen bu bireysel biyolojik ve davranışsal farklılıklar basitçe sabahlık-akşamlık ölçeği (SAÖ) ile test edilebilir. Bu ölçek bireylerin sirkadiyen ritimlerini ve kişilerarası biyolojik ritim değişikliklerini değerlendirmek için geliştirilmiştir. Silik nörolojik belirtiler (SNB) ise özgül beyin bölgesindeki bozuklukla ilişkili olmayan veya iyi tanımlanmış herhangi bir nörolojik sendromun bir parçası olmadığına inanılan, lokalize edilemeyen nörolojik anormallikler olarak tanımlanır. Bu çalışmada biyolojik ritim farklılıklarının SNB ile ilişkisinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Çalışmaya herhangi bir nörolojik ya da psikiyatrik bozukluğu olmayan, fiziksel ve nörolojik durumu etkileyen herhangi bir ilaç kullanmayan sağlıklı bireyler Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencileri arasından rastgele biçimde alınmış; bireylerin yaş, cinsiyet, eğitim gibi demografik verileri sosyodemografik veri formu ile belirlenmiştir. Çalışma için 50 sabah tipi ve 50 akşam tipi bireyin istatistiksel açıdan anlamlılık sağlamak amacıyla alınması hedeflenmiştir. Çalışmaya katılan gönüllü bireylere biyolojik ritimlerini belirlemek amacıyla SAÖ verilmiştir. Ardından psikopatoloji değerlendirebilmek amacıyla Psikiyatrik Semptom Tarama Ölçeği (SCL-90) uygulanmıştır. Sağlıklı bireylere bir psikiyatri araştırma görevlisi tarafından SNB'yi değerlendirmek amacıyla kısa bir muayene yapılmış ve bu muayene bulguları not edilerek hesaplama yapılmıştır. Değerlendirme sonucunda; SNB'nin akşam tipi ve sabah tipi olan gruplarda karşılaştırılmasında; duyu algılarının birleştirilmesi, motor koordinasyon, motor hareketlerin ardışık düzene sokulması, diğer testler alt grupları ve toplam SNB puanında sabah ve akşam tipleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Yalnız sağlıklı bireylerde yapılan bir çalışma olması göz önünde bulundurulduğunda bu sonuç beklenen bir sonuç olmuştur. SCL-90 bakılan iki grupta, akşam tipi olan grupta öfke ve somatizasyon alt gruplarında farklılık olduğu görülmüştür. Bu sonuç literatürdeki benzer çalışmalarla uyumlu bulunmuştur. Bununla birlikte SCL-90 alt gruplarından somatizasyon, depresyon, obsesif kompulsif bozukluk (OKB) ve kişiler arası duyarlılık (KAD) alt ölçek puanlarının ortalamaları ile SNB alt ölçeklerinden yalnızca motor belirtiler arasında pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır. Bu ilişkinin açıklanabilmesi için yalnız sağlıklı bireylerde yapılan yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Humans can be evaluated under three different types as morning type, evening type, and intermediate type in terms of circadian rhythms, sleep-wakefulness cycles, lifestyles and biological timing, including melatonin, cortisol and body temperature. These individual, biological and behavioral differences that is called as chronotypes can be simply tested with a Morningness-Eveningness Questionnaire. This questionnaire was developed to evaluate individuals' circadian rhythms and interpersonal biological rhythm changes. Neurological soft signs are defined as non-localizable neurological abnormalities that are not associated with the disorder in the specific brain region or are believed to be not part of any well-defined neurological syndrome. In this study, it is aimed to reveal the relationship between biological rhythm differences and neurological soft signs. In the study healthy individuals who do not have any neurological or psychiatric disorders and who do not use any medication that affects their physical and neurological status were taken randomly from Afyon Kocatepe University students; demographic data such as age, gender, education of the individuals were determined with the sociodemographic data form. For the study, it was aimed to obtain 50 morning type and 50 evening type individuals in order to provide statistical significance. Volunteers who participated in the study were given the MEQ (Morningness/Eveningness Questionnairee) to determine their biological rhythms. After that SCL-90-R (Symptom Checklist-90-Revised) was applied to evaluate psychopathology. Healthy individuals were briefly examinated by a psychiatric researcher to evaluate the neurological soft signs and these results of the examination were calculated by noting them. As the result of the evaluation; in comparison of neurological soft signs with evening type and morning type groups; there was no statistically significant difference between the morning and evening types in the combining of sensory perceptions, motor coordination, sequencing of motor movements, other tests subgroups and total NSS scores (Neurological Soft Signs). Considering that this is a study done only in the healthy individuals, this result is an expected one. In the two groups that were evaluated with SCL-90-R, it was observed that there were differences in the anger and somatization subgroups in the evening type group. This result was found consistent with similar studies in the literature. Along with that, it was determined that there was a positive relationship between the mean scores of somatization, depression, OCD (Obsessive Compulsive Disorder) and INT (Interpersonal Sensitivity) subscale scores and only motor symptoms among NSS (Neurological Soft Signs) subscales from SCL-90-R subgroups. There is a need for new studies in healthy individuals to be able to explain this relationship.