Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde preterm bebeği yatan annelerin memnuniyetleri ile hastaneden eve geçişte yaşadıkları sorunlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relation between satisfaction of mothers with preterm babies in the neonatal intensive care unit and their problems which they have experienced during the period of transition from hospital to home
  1. Tez No: 736369
  2. Yazar: CANSU ARIKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK MENEKŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YYBÜ) preterm bebeği yatan ebeveynler için hastanede yatış ve eve geçiş dönemi kritik bir zamandır. Bu çalışma, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde preterm bebeği yatan annelerin memnuniyetleri ile hastaneden eve geçişte yaşadıkları sorunlar arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma, İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde preterm bebeği yatan 200 anne ile yapılmıştır. Veriler Nisan 2021- Nisan 2022 tarihleri arasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Preterm Tanıtıcı Bilgi Formu, Yenidoğanda Ebeveynlerin Güçlendirilmesi (EMpowerment of PArents in THe Intensive Care/ EMPATHIC-30) ölçeği ve Eve Geçiş: Preterm Ebeveyn Ölçeği (EG: PEÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler, SPSS programı kullanılarak yüzdeler, ortalamalar, bağımsız t-testi, ANOVA, pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya katılan annelerin yaş ortalaması 27,92±6,23'tür. Annelerin EMPATIC-30 ölçeği toplam puan ortalaması 5,41±0,34, EG: PEÖ toplam puan ortalaması 73,82±8,31'dir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: The period of staying at hospital and transition to home is a critical moment for parents of preterm babies which are staying in Neonatal Intensive Care Unit (NICU). This study aims to research the relation between satisfaction of mothers with preterm babies in the Neonatal Intensive Care Unit and their problems which they have experienced during the period of transition from hospital to home. MATERIALS AND METHODS: This study has conducted with 200 parents whose babies are staying at Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital Neonatal Intensive Care Unit. The data has been collected between April 2021 and April 2022 using Introductory Information Form, Preterm Introductory Information Form, EMpowerment of PArents in THe Intensive Care (EMPATHIC-30) questionnaire and Transition to Home: Preterm Parental Scale (TH: PES). Data is evaluated with SPSS program using independent t-test, ANOVA, Pearson Correlation analysis, percentages and averages. RESULTS: According to the research, the average age of the parents is 27,92±6,23. The mean score for EMPATIC-30 scale is 5,41±0,34. The mean score for TH: PES is 73,82±8,31.