Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde prematüre bebeği olan emziremeyen annelerde aromaterapi masajının laktasyona etkisi
Effects of aromatherapy massage on lactation in non-breastfeeding mothers with premature newborns in neonatal intensive care unit
- Tez No: 805884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY GÜNGÖR SATILMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde prematüre bebeği olan emziremeyen annelerde aromaterapi masajının laktasyona etkisini araştırmak amacıyla randomize kontrollü deneysel bir araştırma olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Ekim 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında İstanbul'da bir şehir hastanesinde preterm doğum yapan tüm anneler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemine ise, 18 yaş üzeri, preterm (0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned as a randomized controlled experimental study to investigate the effects of aromatherapy massage on lactation in non-breastfeeding mothers with premature newborns in neonatal intensive care unit. The population of the research, was consisted of all mothers who gave birth preterm in a city hospital in Istanbul between October 2022- April 2023. The sample of the study included a total of 36 mothers (18 in aromatherapy group, 18 in the massage group) who were randomly selected among the mothers who were over 18 years of age, had preterm (0.05).