Amorf yapılarda alternatif iletkenliğe fraksiyonel ve stokastik yaklaşımlar
Fractional and stochastic approaches to alternative conductivity in amorphous structures
- Tez No: 736446
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ULUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Fraksiyonel analiz ve stokastik teoriye dayanan anormal taşıma teorilerini Debye, Cole-Cole, Cole-Davidson ve Havriliak-Negami tipi iletkenlik denklemlerini içeren yarı ampirik iletkenlik formalizmine dayanan iletkenlik davranışı ile ilişkilendirmek için fenomenolojik bir yaklaşım geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Amorf yarı iletkenler ve yalıtkanların karmaşık veya düzensiz ortamlarındaki anormal taşıma süreçlerini bilinen matematiksel metot ve yöntemler aracılığıyla belirlemeyi istemekteyiz. Bu nedenle, Langevin denklemi olarak adlandırılan stokastik hareket denklemi üzerinden hareketle Klein-Kramers veya Fokker-Planck denklemi adı verilen denk master denklemini geliştirildi ve master denklemin uzay ve zaman-fraksiyonel genelleştirmesi türetildi. Fraksiyonel master denklemi türetildikten sonra, bazı hesaplamalar ve koşullar aracılığıyla beklenen değer ya da değişkenlerin ortalama değeri belirlendi. Son olarak, ortalama iletkenlik davranışını elde etmek için iletkenlik formalizmindeki ortalama değerler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
We aim to derive a phenomenological approach to link the theories of anomalous transport governed by fractional calculus and stochastic theory with the conductivity behavior governed by the semi-empirical conductivity formalism involving Debye, Cole-Cole, Cole-Davidson, and Havriliak-Negami type conductivity equations. We want to determine the anomalous transport processes in complex or disordered media such as those occurring in the amorphous semiconductors and insulators via some familiar mathematical instruments and methods. Thus, we have started with the stochastic equation of motion called the Langevin equation, developed its equivalent master equation called Klein-Kramers or Fokker-Planck equation, and considered the space and time-fractional generalization of the master equation. Once we have derived the fractional master equation, then determined the observables or the mean value of the variables through some calculations and conditions. Finally, we have used the mean values in the conductivity formalism to obtain the average conductivity behavior.