Akıllı telefon kullanmanın yürüme ve denge üzerine etkisi
The effect of usi̇ng A smartphone on walki̇ng and balance
  1. Tez No: 736512
  2. Yazar: METEHAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SABRİ CIĞALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Propriosepsiyon vücut hareketleri ve eklemler ile birlikte bedenin ya da beden bölümlerinin uzaydaki konumunun algılanmasıdır. Görme ile çevrede vuku bulan olaylar ve objeler hakkında bilgiler ediniriz. Görme aynı zamanda vücudun bölümlerinin hareketlerinin göreceli pozisyonları hakkında bilgi verdiği için propriosepsiyonda önemli bir yere sahiptir. Fakat yapılan çalışmalar sonucunda artık dikkatin de propriosepsiyon üzerinde etkili olduğunu biliyoruz. Dikkatin tek ve net bir tanımı olmasa da biz çalışmamızda dikkati bilgi işleme kapasitesi olarak tanımladık. Çalışmamızda yürüme analizi ve statik denge analizi yöntemlerini kullanarak akıllı telefon kullanmanın yürümeyi ve dengede durmayı ne kadar ve ne yönde etkilediğini nesnel ölçütlerle oraya çıkarmayı hedefledik. Yaptığımız tez çalışması 18-25 yaş aralığında 15 erkek ve 15 kadın olmak üzere toplam 30 gönüllünün katılımıyla gerçekleştirildi. Gönüllülerin yürüme ve statik denge analizleri Zebris © FDM System Type FDM 1,5 ve WinFDM bilgisayar programı kullanılarak gerçekleştirildi. Gönüllülerin ilk olarak normal yürüyüş ve denge ölçümleri kayıt altına alındı. Daha sonra yürürken ve statik olarak dengede dururken, bir ölçümde iki elleri ile tuttukları akıllı telefonlarından önceden belirlenmiş bir metni sadece okumaları ve diğer ölçümde ise aynı şekilde önceden verilmiş metni sadece yazmaları istendi. Yürüme ölçümü her biri için 3 defa tekrarlanıp ortalaması alınırken, statik denge analizi 30 saniye sürecek şekilde yapıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 20 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Proprioception is the perception of the position of the body or body parts in space, along with body movements and joints. With sight, we get information about the events and objects that occur in the environment. Vision also plays an important role in proprioception, as it provides information about the relative positions of movements of parts of the body. However, as a result of studies, we now know that attention also has an effect on proprioception. Although there is no single and clear definition of attention, we defined it as the capacity to process information in our study. In our study, using gait analysis and static balance analysis methods, we aimed to find out how much and in what way the use of a smartphone affects walking and balance, with objective criteria. Our thesis study was carried out with the participation of a total of 30 volunteers, 15 male and 15 female, between the ages of 18-25. Gait and static balance analyzes of volunteers were performed using Zebris © FDM System Type FDM 1.5 and WinFDM computer program. Normal gait and balance measurements of the volunteers were first recorded. Then, while walking and statically balancing, they were asked to only read a predetermined text from their smartphones held with both hands in one measurement and only write the predetermined text in the other measurement. While the gait measurement was repeated 3 times for each and the average was taken, the static balance analysis was performed for 30 seconds. SPSS 20 program was used for statistical analysis of the obtained data.