Postmenopozal kadınlarda kemik mineral yoğunluğu ile vücut kompozisyonu ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of body mineral density and body composition and quality of life in postmenoposal women
- Tez No: 736609
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada, postmenopozal kadınlarda kemik mineral yoğunluğu değerleri ile vücut kompozisyonu arasındaki ilişki ve kemik mineral yoğunluğunun yaşam kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.11.2021-31.01.2022 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvuran son 2 hafta içerisinde DXA çekimi yapılmış, çalışmaya alınma kriterlerini sağlayan çalışmaya katılmaya gönüllü 300 postmenopozal kadından oluşmaktadır. Katılımcılara Aile Hekimliği Polikliniğinde mevcut olan in-body cihazıyla vücut kompozisyon analizi yapıldı. Yüz yüze görüşme tekniği ile katılımcılara sosyodemografik anket ve QUALEFFO-41 ölçeği soruldu. Tüm veriler SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the relationship between bone mineral density values and body composition and the effect of bone mineral density on quality of life in postmenopausal women. Material and Method: This study consists of 300 postmenopausal women who applied to the Physical Therapy and Rehabilitation Polyclinic center of Selcuk University Medical Faculty Hospital between 01.11.2021 and 31.01.2022, had DXA shooting within the last 2 weeks, and met the inclusion criteria and volunteered to participate in the study. Body composition analysis was performed on the participants with the in-body device available in the Family Medicine Outpatient Clinic. Sociodemographic questionnaire and QUALEFFO-41 scale were asked to the participants by face to face interview technique. All data were evaluated using the SPSS 22.0 statistical package program.