Tedaviye dirençli diyabetik makuler ödemi olan hastalarda aflibersept ve deksametazon tedavisinin sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of aflibersept and dexametasone therapy in patients with treatment refractory diabetic macular edema
- Tez No: 736608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ALTUNEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bevasizumab tedavisine dirençli diyabetik maküla ödemi olan hastalarda aflibersept ve deksametazon implant tedavisinin uzun dönem görsel ve anatomik sonuçlarını karşılaştırmak. Yöntem: Çalışmamızda bevasizumab tedavisine dirençli diyabetik maküla ödemi olan 70 hastanın 70 gözü geriye dönük şekilde değerlendirildi. Bevasizumab tedavisi sonrası 35 hastanın 35 gözüne aflibersept (aflibersept grup), 35 hastanın 35 gözüne ise deksametazon implant (deksametazon grup) tedavisi uygulandı. Tüm hastalarda tedavi sonrası 12. aya kadar olan takiplerindeki görme keskinliği ve farklı retina segmentlerini içeren maküler kalınlık değişimleri değerlendirildi. Bulgular: Tedavi sonrası 6. ve 12.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the long-term visual and anatomical outcomes of aflibercept and dexamethasone implant therapy in patients with diabetic macular edema resistant to bevacizumab therapy. Material and Method: In our study, 70 eyes of 70 patients with diabetic macular edema resistant to bevacizumab treatment were evaluated retrospectively. After bevacizumab treatment, 35 eyes of 35 patients were received intravitreal aflibercept (aflibercept group) treatment, and 35 eyes of 35 patients were received dexamethasone implant (dexamethasone group). In all patients, visual acuity and macular thickness changes including different retinal segments were evaluated at follow-up up to 12 months after treatment.