Diyafram ve interkostal kasları USG ile değerlendirmenin weaning başarı kriterlerindeki yeri
The place of assessment of the diaphragm and intercostal muscles with USG in the weaning success criteria
  1. Tez No: 736613
  2. Yazar: EZGİ YURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ÖZDEMİR KOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Her başarısız weaning demesi morbidite artışına yol açmaktadır ve ekstübasyon başarısını düşürmektedir. Bu nedenle yeni weaning parametre arayışları devam etmektedir. Yatakbaşı USG ile solunum kaslarının değerlendirilmesi bu çalışmalardandır. Yaptığımız çalışmada ultrasonogrofi ile diyafram ve interkostal kasları değerlendirmenin weaning başarısını öngörmede yararlılığını inceledik. Ayrıca mekanik ventilatör süresi boyunca diyafram ve interkostal kaslardaki değişimi inceledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Cumhuriyet Üniversitesi Anestezi Yoğun Bakım biriminde Temmuz 2021 ve Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Mekanik ventilatörden ayrılabileceği düşünülen 38 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma kriterlerine uygun hastaların yatış gününde diyafram ve interkostal kas kalınlığı ölçümleri yapıldı, APACHE II, SOFA skoru, demografik verileri, komorbid hastalıkları, mekanik ventilasyon modu kaydedildi. Ekstübasyon gününe kadar beşer gün ara ile ölçümler tekrarlandı. Weaning sürecine hazır olduğu düşünülen hastaların mekanik ventilatörden ayrılmadan önce solunum sayısı, tidal volüm, MIP, RSBI, P0.1, PaO2/FiO2, rezistans ve kompliyans değerleri belirlendi. T tüp aşamasında diyafram ve interkostal kas kalınlığı ölçümleri tekrarlandı. Son olarak ekstübasyondan sonra mekanik ventilasyon süresi, ekstübasyon gününe ait kalsiyum, fosfat ve pre albümin değerleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil ettiğimiz 38 hastadan 29'u başarılı bir şekilde ekstübe olurken 9' u tekrar entübe edilmek zorunda kalındı. Yatış günü ölçülen diyafram inspiryum ve ekspiryum sonu kalınlığı (TEİ1, TEE1), diyafram ekskürsiyon (Deks1) inspiryum ve ekspiryum sonu interkostal kas kalınlığı (Tİİ1, TİE1) iki grupta da benzer bulundu ( p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Each unsuccessful weaning call leads to an increase in morbidity and decreases the success of extubation. Therefore, the search for new weaning parameters continues. Evaluation of respiratory muscles with bedside USG is one of these studies. In our study, we examined the usefulness of evaluating the diaphragm and intercostal muscles by ultrasonography in predicting weaning success. We also examined the change in the diaphragm and intercostal muscles during the duration of mechanical ventilation. Materials and methods: Our study was carried out in Cumhuriyet University Anesthesia Intensive Care Unit between July 2021 and April 2022. 38 patients who were thought to be weaned from mechanical ventilator were included in the study. Diaphragm and intercostal muscle thickness measurements were made on the day of hospitalization of the patients who met the study criteria, APACHE II, SOFA score, demographic data, comorbid diseases, mechanical ventilation mode were recorded. Measurements were repeated every five days until the day of extubation. Respiratory rate, tidal volume, MIP, RSBI, P0.1, PaO2/FiO2, resistance and compliance values were determined before leaving the mechanical ventilator for the patients who were thought to be ready for the weaning process. Diaphragm and intercostal muscle thickness measurements were repeated at the T-tube stage. Finally, mechanical ventilation time after extubation, calcium, phosphate and pre-albumin values of the day of extubation were recorded. Results: While 29 of the 38 patients included in the study were successfully extubated, 9 had to be reintubated. Diaphragm inspiratory and end-expiratory thickness (TEI1, TEE1), diaphragm excursion (Dex1), inspiratory and end-expiratory intercostal muscle thickness (TII1, TIE1) measured on the day of hospitalization were found to be similar in both groups (p>0.05).