Döküm endüstrisinde kalite kontrolu -T.Ş.F.A.Ş Eskişehir makina fabrikasında kalitenin üretim devam ederken kontrolu için bir uygulama-
- Tez No: 2417
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada, makina parçaları üretiminde geleneksel ve yaygın bir yeri olan döküm endüstrisinde kalite kontrolü konusu incelenmiştir. Bir döküm parçanın sertliği kalite özelliği ola rak ele alınıp ; bunun bağlı olduğu faktörlerin araştırılması çoklu regresyon analizi ile yapılmış ; sonuçta en etkili faktö rün karbon eşdeğeri olduğu anlaşılmıştır. Böylece sertliğin is tenilen sınır değerler arasında kalmasını sağlamak için karbon eşdeğerini denetim altına almak gereği ortaya çıkmıştır. Bu de netim ise, en ekonomik olarak süreç esnasında kontrol diyagram ları kullanımı ile mümkün olabilmektedir. Konuya ilişkin bir uy gulama, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Eskişehir Makina Fabrika sı Pik Döküm Atölyesinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, quality control in the machine parts that are manufactured by casting process are presented. Quality control in casting process is very important because of it used as excellent and conventional manufacturing method. A relation between skin hardness and process parameters should be determined if hardness of a part casted is take account as a quality property.According to our experiments equivalent carbon content had a major role on hardness. So that carbon content should be control to hold a range of hardness. Quality control charts have been a good tool for this task. A application is made on a foundry shop of machine factory. 11