Türk Medeni Kanununda evlilikle ilgili hükümler ve Kabataş ilçesinde uygulanışı -Sosyal tarih incelemesi-
The Sentences concerning marriage the Turkish Civil Code and their application in Kabataş town -Social history examination-
  1. Tez No: 73669
  2. Yazar: SAMİ SEZAİ URAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAEDDİN YEDİYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Türk İnkılap Tarihi, Law, Sociology, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET TÜRK MEDENÎ KANUNU'NDA EVLİLİK İLE İLGİLİ HÜKÜMLER VE KABATAŞ İLÇESİNDE UYGULANIŞI - Sosyal Tarih incelemesi - Osmanlı imparatorluğu zamanından beri devam edegelen Batılılaşma Hareketleri içinde toplum hayatımıza yön vermede dönüm noktası teşkil eden Atatürk inkılapları çok önemli bir yere sahiptir. Bu inkılâplarla toplum hayatı Batı tarzında biçimlendirilmeye çalışılmış ve bu yapılırken de insan davranışlarını ve insanlar arasındaki ilişkileri direkt düzenleyen hukuk, etkin bir vasıta olarak kullanılmıştır. Bunlardan Türk inkılâbının lâik karakteristiğini temsil etmesi cihetiyle gerek 1961 ve gerekse 1982 anayasaları ile İnkılâp Kanunları adı altında güvence altına alınan Medenî Kanun' un evlilik ile ilgili hükümleri, bu bakımdan büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada Medenî Kanun' un evlilik ile ilgili hükümlerinin uygulanmasındaki sorunlar ve sebepleri tarihi, sosyolojik ve hukukî açıdan Kabataş ilçesi kapsamında araştırılmıştır. Yaptığımız araştırmada Kabataş ilçesi halkının sosyal ihtiyaçları, örf ve âdetleri ile söz konusu kanun hükümleri arasında uyumsuzluk bulunması nedeniyle uygulamada bir takım sorunlar olduğu gözlemlenmiştir. Tespit edilen bu sorunların, kanunun kabul tarihinden bugüne kadar olan zaman süreci içinde Kabataş ilçesi halkının ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmesine paralel olarak azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE SENTENCES CONCERNING MARRIAGE THE TURKISH CIVIL CODE AND THEIR APPLICATION IN KABATAŞ TOWN -Social History Examination- In the westernization movements having continued since the Ottoman Empire, Atatürk's revolutions which costitute a turning point to direct our social life, have a very important place. By these revolutions the social life has been tried to be formed in a western style and while doing this, the law organizing human behaviours and the relations between people has been used as an effective means of these, both 1961 costitution and 1982 constitution representing the secular characteristics of the Turkish revolution, and the sentences of the civil code concerning marriage and taken under security as“Revolutin Laws”have a great importance In this study,the problems in the application of the articles of the civil code concerning marriage and the causes of these problems are researchedfrom the historical sociological and juridical angles in terms of Kabataş Town. In the study we have done it is observed that there are some problems in the application because of the incompatibility between the sentences of the mentioned law and the social necessities and customs of the Kabataş people. At the same time it is seen that these problems dicovered have decreased in parallel with the economic,social and cultural development of the people in the region during the period from the acceptance date of the law to the present time. II