Üveit hastalarında gözün ön ve arka segment yapılarının optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the anterior and posterior segment structures of the eye in uveit patients with optical coherence tomography
- Tez No: 736785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED BATUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Çalışmamızda üveit hastalarının ve kontrol grubunun, Schlemm's kanal alanı (SKA), iris stromal kalınlığı (İSK), santral kornea kalınlığı (SKK), endotel hücre yoğunluğu (EHY), santral makula kalınlığı (SMK), retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı, koroid vaskülarite indeksi (KVİ) ve subfoveal koroid kalınlığı (SfKK) parametrelerinin değerlendirilerek karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesinde Eylül 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında göz hastalıkları polikliniğine başvuran, 152 üveit hastası ve sağlıklı 95 kişi kontrol grubu olarak dâhil edildi. Randomize prospektif çalışma olarak tasarlandı. Üveit hastalarının tek gözü ile kontrol grubunun sağ gözü optik koherens tomografi (OKT) ve speküler mikroskopi kullanılarak karşılaştırıldı. SKA, İSK ve KVİ ölçümleri cihazdan aktarılan verilerin Image J programında işlenerek ölçülmesiyle manuel tespit edildi. RSLT, SKK, EHY, SMK ve SfKK ölçümleri cihazdan yapıldı. Bulgular: Üveit hastalarının yaş ortalaması 32,13±12,90 yıl olarak tespit edilirken, hastaların %50,7'sini kadın cinsiyet oluşturdu. En sık tespit edilen etiyolojik alt tip Behçet hastalığı (BH) (n=49, %32,2), ikinci sıklıkta oküler toksaplazmozis (n=19, %12,5) idi. En sık anatomik tutulum olarak %39,4 ile ön üveit, takiben %27,7 ile panüveit olarak izlendi. Hastaların %77,6'sında kronik üveit saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, we aimed to evaluate and compare the parameters of Schlemm's canal area (SCA), iris stromal thickness (IST), central corneal thickness (CCT), endothelial cell density (ECD), central macular thickness (CMT), retina nerve fiber layer (RNFL) thickness, choroidal vascularity index (CVİ) and subfoveal choroidal thickness (SfCT) in uveitis patients and the control group. Materials and Methods: One hundred fifty two uveitis patients and 95 healthy individuals who applied to the ophthalmology outpatient clinic of Van Yüzüncü Yıl University Hospital between September 2021 and February 2022 were included. It was designed as a randomized prospective study. One eye of the uveitis patients and the right eye of the control group were compared using optical coherence tomography (OCT) and specular microscopy. SCA, IST and CVİ measurements were determined manually by processing the data transferred from the device in the Image J program. RNFL, CCT, ECD, CMT and SfCT measurements were made from the device. Results: While the mean age of the uveitis patients was 32.13±12.90 years, 50,7% of the patients were female. The most common etiologic subtype was Behçet's disease (BD) (n=49, 32,2%), and the second most common was ocular toxaplasmosis (n=19, 12,5%). The most common anatomical involvement was anterior uveitis with 39,4%, followed by panuveitis with 27,7%. Chronic uveitis was detected in 77,6% of the patients.