Manyetik rezonans görüntüleme esnasında çocuk olgulara sedasyon amacıyla uygulanan tiyopental ve sevofluranın sedasyon, anksiyete ve derlenme üzerine etkinliklerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of efficacy on sedation, anxiety and recovery of thiopenthal and sevoflurane used for sedation in pediatric cases during magnetic resonance imaging
- Tez No: 736786
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN DORUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) sırasında sedasyon sağlamak amacıyla sevofluran ve tiyopental sodyum sıklıkla kullanılan ajanlardır. Ancak bugüne kadar her iki ajanı karşılaştıran kısıtlı sayıda çalışma vardır. Çalışmamızda çocuk hastalarda MRG esnasında sedasyon sağlamak amacıyla kullanılan tiyopental ve sevofluran'ın sedasyon, anksiyete ve derlenme üzerine etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlandı. 01 Ocak 2020 ile 30 Aralık 2021 arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Manyetik Rezonans Görüntüleme Ünitesinde anestezi eşliğinde çekim yapılan 1 ile 10 yaş arası hastaların kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Sedasyon ajanı olarak tiyopental ve sevofluran kullanılan 200 olgu çalışmaya dahil edildi. Tiyopental (Grup T) kullanılan hastalarda sedasyon başlama süresi, derlenme süresi ve taburculuk süresi sevofluran (Grup S) kullanılan hastalardan daha kısa olduğu saptandı. Bunun yanı sıra gruplar arasında görüntüleme süresi ve ilk hareketin görülmesine kadar geçen süre bakımından fark saptanmamıştır. Görüntüleme esnasında sevofluran kullanılan 6 (% 4,9) hastada, tiyopental kullanılan 12 (%15,6) hastada ek anestezik ajan ihtiyacı olmuştur. Ek anestezik ajan verilen hastalarda derlenme süreleri bakımından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Her iki sedasyon yöntemi de başarılıydı ve bu çalışmada anesteziklerle ilgili ciddi düzeyde herhangi bir yan etki veya komplikasyon görülmedi.
Özet (Çeviri)
Sevoflurane and thiopental sodium are used to provide sedation in routine magnetic resonance imaging (MRI) procedures. However, there are limited studies comparing both agents to date. The aim of this study is to comparatively evaluate the efficacy of sevoflurane and thiopental sodium used in the pediatric population in the MRI unit during and after MRI. The records of patients aged 1 to 10 years, who underwent anesthesia- associated imaging at Mersin University, Faculty of Medicine, Health Practice and Research Center Magnetic Resonance Imaging Unit between January 01, 2020 and December 30, 2021 were retrospectively analyzed. 200 patients who used thiopental and sevoflurane as sedation agents were included in this study. Sedation onset time, recovery time, and discharge time were found to be shorter in thiopental sodium than in sevoflurane. In addition, there was no difference between the groups in terms of imaging time and time to the first movement. During imaging, additional medication was required in 6 (4,9%) patients in sevoflurane and in 12 (15,6%) patients in thiopental sodium. No significant difference was found in terms of recovery times in patients given additional medication. Both sedation methods were successful and no serious side effects or complications related to anesthetics were observed in this study. Both anesthetic agents were equally safe in terms of respiratory events. The absence of any episodes of apnea, laryngospasm/broncho- spasm, and bradycardia indicates that sevoflurane and thiopental do not suppress respiration excessively in children. In the light of these data, more importance should be given to clinical observation and monitoring in patients given thiopental and should be treated more carefull