A spatial approach to trade and economic growth
Uluslararası ticaret ve iktisadi büyüme için mekansal bir yaklaşım
  1. Tez No: 736815
  2. Yazar: HASAN KARABOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YANIKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bölgelerin ve ülkelerin coğrafi özellikleri ve ticari etkileşimleri iktisadi büyümeleriyle ilişkili midir? Uluslararası ticaret literatüründe, coğrafyanın ticaret üzerindeki etkilerini araştırmak için çekim modeli sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca ağ modelleri, ticaret akışlarını görselleştirmek ve bu ilişkilerin sonuçlarını yorumlamak için kullanışlıdır. Mekansal ekonometrideki gelişmeler de çeşitli iktisadi birimlerin bağlantılarını daha iyi anlamamıza katkıda bulunmaktadır. Bu tezde farklı yöntemler kullanarak coğrafya, ticaret ve iktisadi büyüme arasındaki bağı araştırmayı amaçlamaktayız. İkinci bölüm, ikili ticaretin coğrafi belirleyicilerini açıklamak için ANFIS'i temel çekim modeli ile uluslararası ticarete uyarlamaktadır. Bu bölümde ANFIS'i geleneksel OLS ile karşılaştırıyoruz ve kabaca benzer sonuçlar verseler de ANFIS tahminlerinin OLS'e göre çok daha iyi olduğunu buluyoruz. Ayrıca ANFIS'te iki girdi ve bir çıktı değişkeni arasındaki ilişkiyi üç boyutlu şekiller yardımıyla gösterebilmemiz bize daha kapsamlı yorum yapma imkânı sağlamaktadır. Üçüncü bölüm, uluslararası ticaretin ağ dinamiğini keşfetmekte ve küresel değer zincirleri ile ilişkilendirmektedir. Bu bölümde ülkelerin katma değerli ticaret paylarının ticaret ağındaki konumları ile yakından ilişkili olduğunu buluyoruz. Küresel değer zincirlerine ileri ve geri yönlü katılımların arka planını derece, kümelenme katsayısı, merkez ve otorite gibi ağ endeksleriyle ilişkilendirerek keşfetmenin, ticaret akışlarının doğasını anlamak için önemli bir çaba olacağına inanıyoruz. Dördüncü bölüm, mekânsal ekonometri tekniklerinden yararlanarak komşuluk ve ticaret bağlantılarının iktisadi büyüme üzerindeki etkisini analiz etmek için ülke içi ticaret verisi kullanmaktadır. Bu bölümde, ülkemizde iller arasındaki mekânsal bağlılığı bulmak için, aralarındaki mesafe, komşuluk ve ticaret etkileşimlerine ilişkin mekânsal ağırlık matrisleri oluşturuyoruz. Kullandığımız teknikler ve ağırlık matrislerinden bağımsız olarak, illerin iktisadi büyümesinin birbirleriyle mekânsal olarak bağlı olduğu sonucuna varıyoruz.
Özet (Çeviri)
Do geographical characteristics and trade interactions of regions and countries are related with their economic growth? In the international trade literature, gravity framework is frequently employed to discover the impacts of geography on bilateral trade. Moreover, network models are more practical to present the trade interactions and interpret the consequences of these relationships. Advances in spatial econometrics also enable us to better understand the connections of various economic units. In this dissertation, using different methods, we aim to explore the nexus between geography, trade, and economic growth. The second chapter adopts ANFIS to international trade with the basic gravity model to explain the geographical determinants of trade. In this chapter, we compare ANFIS with traditional OLS, and state that although they provide somewhat similar results, ANFIS estimates are much finer than the OLS estimates. Besides, in ANFIS analysis, we are able to evaluate the relation between one output and two inputs variables by the help of three-dimensional figures, which allows us to draw more broad conclusions. The third chapter explores the dynamics of international trade network and relates the network structure of trade with global value chains. We find that value added trade shares of countries are closely related with their position in trade network in this chapter. We believe that exploring the background of forward and backward participations relating them with specific network indices such as degree centralities, clustering coefficient and hub and authority centralities is a significant effort to realize the nature of trade flows. The fourth chapter employs domestic trade data to analyze the neighboring and trade partnership effects on economic growth by exploiting spatial econometric techniques. To find out spatial dependence between provinces in Turkey, we construct spatial weight matrices regarding the distance, contiguity, and trade interactions in this chapter. Regardless of techniques and weight matrices we employ, we safely conclude that the economic growth of the provinces is spatially dependent to each other.