Sigorta hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıkların Sigorta Tahkim Komisyonu nezdinde çözümlenmesi
Settlement of disputes arising from insurance law by the Insurance Arbitration Committee
- Tez No: 736831
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sigortacılık sektörü; nüfusun artması, teknolojinin gelişmesi ve benzeri birçok sebeple tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir biçimde gelişme göstermektedir. Sigortacılık alanındaki bu gelişmeye paralel olarak da sigorta hukuku alanında ortaya çıkan sorunlar artmakta ve çeşitlenmektedir. Ne yazık ki devlet mahkemeleri söz konusu uyuşmazlıkların çözümü bakımından karmaşık yargılama süreçleri nedeniyle ve henüz sigortacılık alanında uzman mahkemeler bulunmaması sebebiyle kamuoyu nezdinde beklentiyi karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Bu sorunun çözümü için hukuk sistemimize getirilen sigortacılıkta tahkim müessesesi bu nedenle de ciddi önemi haiz olup işbu çalışmamızda sigorta uyuşmazlıklarının Sigorta Tahkim Komisyonu nezdinde çözümlenmesi hususu incelenecektir. Söz konusu incelemelerde mevzuat, doktrin ve yargı kararlarından faydalanılarak sistemin olumlu ve olumsuz yönleri tespit edilerek çözüm önerileri sunulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In our country, the popularity of the insurance industry is increasing rapidly because of the rising population, development of technology and many similar reasons as well as in the whole world. Accordingly, with the development of the insurance industry, the disputes arising from insurance law are increasing and become varied. Regrettably, courts are insufficient to meet the public expectation due to the complex judgement processes and the absence of specialized courts in the field of insurance yet. For this reason, the Insurance Arbitration Commission, which has been brought into our legal system to solve this problem, has serious importance, and in this study, the issue of solving disputes arising from insurance before the Insurance Arbitration Commission will be examined. In this study, the pros and cons of the system will be examined for determining by making use of the legislation, doctrine and judicial decisions and solution proposals will be tried to be presented.