Sosyal medya reklamları ve tüketicilerin sosyal medya reklamlarında sunulan ürünleri satın alma niyetlerini etkileyen faktörler
Social media ads and factors affecting consumers' intention to purchase the products offered in social media advertisements
  1. Tez No: 736832
  2. Yazar: GİZEM ÖZDE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnternetin hızla gelişmesi ve Web 2.0 devriminin bir sonucu olarak ortaya çıkan sosyal medya olgusu sayesinde günümüzde insanlar dünyadaki diğer insanlarla bir organizasyon, ürün veya hizmet hakkında rahatlıkla iletişim kurabilmektedir. Bugün, hayatımızda vazgeçilmez bir yer edinen sosyal medya ise, sanal topluluk ve ağlarda bilgi ve fikirlerin yaratıldığı, paylaşıldığı ve/veya değiş tokuş edildiği bir etkileşim ortamıdır. İçerikleri kullanıcıların oluşturduğu düşünülürse sosyal medyanın, ayrıntıları bir araya getirmek ve farklı parçaları bütünlemek için“kalabalıkların bilgeliğini”kullandığını söyleyebiliriz. Sosyal medyanın her geçen gün hayatımızda kendine artan önemde bir yer edinmesine bağlı olarak tüketicilerin Instagram, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya platformlarıyla davranışsal ve algısal olarak daha fazla etkileşime giriyor olması nedeniyle günümüzde pazarlamacılar açısından sosyal medya bir fırsatlar dünyasına dönüşmüştür. Artık birçok firma, gerek görünürlüklerini artırmak gerekse tüketicinin ilgisini çekebilmek adına kendi sosyal medya sayfalarını tasarlayarak amaçları doğrultusunda kullanmaya başlamıştır. Tüm reklam çalışmalarında olduğu gibi sosyal medya reklamlarını kullanan işletmelerin temel amaçlarından birisi, hedefledikleri tüketici kitlesinin tutum ve davranışlarını şekillendirmektir. Dolayısıyla bu çalışmada sosyal medya reklamlarının tüketici davranışları üzerindeki etkileri ele alınarak, sosyal medya reklamlarının hangi özellikleriyle tüketicinin satın alma niyetine etki gösterdiği incelenmektedir. Diğer yandan tüketicilerin satın alma niyetinde kişisel özelliklerin ne kadar etkili olduğu da sorgulanmaktır. Çalışmada örneklem belirlenirken sosyal medya kullanıcısı olmanın yanı sıra eğitim olarak lise ve üzeri derecede bulunmak, düzenli bir gelire sahip olmak gibi belirleyici kriterler uygulanmış buna uygun 298 kişi ile anket gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda konumuza ilişkin somut veriler elde edilebilmesi amacıyla nicel bir araştırma benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the rapid development of the Internet and the social media phenomenon that emerged as a result of the Web 2.0 revolution, today people can easily communicate with other people in the world about an organization, product or service. Social media, which has an indispensable place in our lives today, is an interaction environment where information and ideas are created, shared and/or exchanged in virtual communities and networks. Considering that the content is created by the users, we can say that social media uses the“wisdom of the crowd”to bring the details together and integrate the different parts. Social media has turned into a world of opportunities for marketers today, as consumers interact more with social media platforms such as Instagram, YouTube and Twitter, both behaviorally and perceptually, due to the increasing importance of social media in our lives. Now, many companies have started to use their own social media pages for their purposes by designing them in order to increase their visibility and attract the attention of the consumer. One of the main purposes of businesses that use social media ads, as in all advertising activities, is to shape the attitudes and behaviors of the target consumer audience. Therefore, in this study, the effects of social media advertisements on consumer behavior are discussed and the characteristics of social media advertisements that affect the purchase intention of the consumer are examined. On the other hand, it is also questioned how effective personal characteristics are in consumers' purchase intention. While determining the sample in the study, determining criteria such as being a social media user as well as having a high school or higher education level, having a regular income were applied, and a survey was conducted with 298 people who were suitable for this. In our research, a quantitative research was adopted in order to obtain concrete data on our subject.