Konkordatoda geçici mühlet kararının etkileri
Effects of the temporary respite decision in concordatum
  1. Tez No: 736836
  2. Yazar: MESUT KÖKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERMENEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 464
Özet
Konkordatoda geçici mühlet, hukukumuz bakımından yeni bir kavramdır. 7101 sayılı Kanun değişikliği ile konkordato mühleti, geçici ve kesin mühlet olarak ikiye ayrılmıştır. Borçluya önce geçici mühlet, daha sonra ise şartları varsa kesin mühlet verilmektedir. Geçici mühlet, konkordatonun başarıya ulaşma ihtimâlinin bulunup bulunmadığının ve kesin mühlete karar verilmesi gerekip gerekmediğinin incelenmesi amacına hizmet etmektedir. Bu bağlamda mahkeme, geçici mühlet kararı ile birlikte konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olup olmadığının yakından incelenmesi amacıyla bir geçici konkordato komiseri görevlendirmektedir. Geçici mühlet kavramının İcra ve İflâs Kanunu'nda düzenlenmesi ile borçluya süratli bir hukukî koruma sağlanması amaçlanmaktadır. Mahkeme, İcra ve İflâs Kanunu'nda belirtilen belgelerin borçlu tarafından eksiksiz olarak ibraz edildiğini tespit ederse, geçici mühlete karar vermektedir. Bu bağlamda, mahkeme tarafından konkordato talebinin esasına girilmemekte, sadece şeklî bir inceleme yeterli olarak görülmektedir. Esasa yönelik asıl inceleme ise kesin mühlet aşamasında yapılmaktadır. Ayrıca geçici mühlete karar verilebilmesi için kural olarak duruşma yapılmasına gerek bulunmamakta, kesin mühlet hâkkındaki karar ise duruşmalı olarak verilmektedir Geçici mühlet, kesin mühletin sonuçlarını doğurmaktadır. Kesin mühletin alacaklıların hakları üzerindeki etkileri, borçlunun malvarlığı üzerindeki tasarruf yetkisine ve sözleşmelere etkileri, geçici mühlet bakımından da geçerlidir. Böylece kesin mühlet kararı verilmesi ile ortaya çıkabilecek sonuçlar, daha önceki bir aşamaya taşınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Temporary respite in concordatum is a new concept in terms of our law. With the amendment of Law No. 7101, the concordatum period is divided into two as temporary and definitive respite. The debtor is given a temporary respite first, and then a definitive respite if there are conditions. The temporary respite serves the purpose of examining whether the concordatum will be succesful and whether a definitive respite is necessary. In this context, the court appoints a temporary concordatum commissioner to closely examine whether it is possible to succeed in the concordatum with a temporary respite decision. With the regulation of the temporary respite concept in the Execution and Bankruptcy Law, it is aimed to provide legal protestion on the debtor quickly. If the court determines that the documents specified in the Execution and Bankruptcy Law have been submitted in full by the debtor, it decides to grant a temporary respite. In this context, the court does not enter into the merits of the concordatum request, only a formal examination is considered sufficient. The main examination on the merits is carried out at the definitive respite instance. In addition, as a rule, there is no need to hold a hearing in order to decide on the temporary respite, the decision on the definitive respite is made with a hearing. The temporary respite has the same consequences as the definitive respite. The effects of the definitive respite on the rights of the creditors, the effects of the debtor's power of disposition on the assets and contracts, are also valid in terms of temporary respite. Thus, the results that may arise with the definitive respite decision are carried to an earlier instance.