Sermaye şirketlerinde iflâsın ertelenmesi
The postpone of bankruptcy in capital companies
  1. Tez No: 231109
  2. Yazar: RAMAZAN SEYFİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 415
Özet
?Sermaye Şirketlerinde İflâsın Ertelenmesi? başlıklı bu çalışmada, genel olarak iflâsın ertelenmesinin gerek ticaret hukuku gerekse de iflâs hukuku içerisinde taşıdığı anlam, şartları, etkileri ve sonuçları ele alınmaktadır. İflasın ertelenmesi, borca batık bir sermaye şirketi veya kooperatif hakkındaki muhtemel bir iflâs kararının mahkemece belli şartlar altında belirli bir süre geri bırakılarak ve takiplerden arındırılmış bir ortam hazırlayarak ve böylece geçici bir hukuki koruma sağlayarak, şirketin mali durumunun bir iyileştirme projesi kapsamında yer alan belli başlı iyileştirme tedbirleri ve yöntemleri aracılığıyla iyileştirilmesine ve güçlendirilmesine imkan veren bir hukuki müessesedir. İflâsın ertelenmesi müessesesi, mevzuatımız açısından sadece sermaye şirketleri ve kooperatifler hakkında mümkündür. Bununla birlikte bu müessese, sermaye şirketi veya kooperatifin ancak borca batık durumda olduğunun mahkemece tespit edilmesi durumunda söz konusu olabilecektir. Borca batıklık hususunda yönetim kurulu tarafından mahkemeye bildirimde bulunulması ve bir ara bilanço düzenlenmesi gerekmektedir. İflâsın ertelenebilmesi için sadece borca batıklık durumu da yeterli olmayıp yönetim kurulunun veya alacaklılardan birinin iflâsın ertelenmesi hususunda talepte bulunması ve bu talebi ispatlayacak bir iyileştirme projesinin sunulması da zorunludur. İflasın ertelenmesi talebinin iflâs yargılamasından bağımsız olarak tek başına yapılabilmesi ise mümkün değildir. İflasın ertelenmesi talebi açısından görevli ve yetkili mahkeme, aynen iflâs yargılamasında olduğu gibi şirketin veya kooperatifin muamele merkezinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesidir. İflasın ertelenmesi talebi, iflâs yargılaması sonuçlanıncaya kadar yapılabilir. İflâsın ertelenmesi talebiyle birlikte erteleme masraflarının da kural olarak peşin verilmesi gerekmektedir. İflasın ertelenmesi talebinin ilanı hususunda yasada her ne kadar açık bir düzenleme bulunmamakta ise de alacaklıların menfaati açısından ilanın yapılması gereklidir. İflasın ertelenmesi talebi ile birlikte kural olarak şirketin veya kooperatifin malvarlığının ve alacaklıların korunmasına yönelik tedbirlerin de mahkemece alınması gerekmektedir. İflâsın ertelenmesi talebi ile birlikte sunulacak olan iyileştirme projesinin somut bilgi ve belgelere dayalı, ciddi ve inandırıcı, objektif olarak uygulamaya elverişli ve mali durumun iyileştirilmesi imkanını gösteren iyileştirme tedbirlerine ve yöntemlerine yer vermiş olması gerekir. İyileştirme projesinin bu özelliklerinin bulunup bulunmadığı hususu özel ve teknik bilgiyi gerektirdiğinden bu konuda mahkemece bilirkişi incelemesinin yaptırılması bir zorunluluk olarak görülmektedir. Bununla birlikte doktrinde iflâsın ertelenmesi talebinin kabul edilip edilmemesi açısından ayrıca ?alacaklıların mevcut durumunun iflâsın derhal açılmasına oranla daha kötü bir duruma sokulmaması? koşulunun aranıp aranmayacağı hususunda da tartışmalar mevcuttur. Bu tartışmalara da tezimizde değinilmiş ve kendi görüşümüz ortaya konulmuştur.İflasın ertelenmesi talebi üzerine yapılacak yargılamada mahkeme, erteleme şartlarının oluştuğu sonucuna vardığı zaman iflâsın ertelenmesine karar verecektir. Aksi halde ise iflâsın ertelenmesi talebinin reddine; şayet şirket borca batık durumda ise erteleme talebinin reddi ile birlikte iflâsına; şirket borca batık durumda değilse erteleme talebi ile birlikte iflâs davasının da reddine karar verecektir. İflasın ertelenmesine karar verildiğinde, mahkeme bu karar ile birlikte re'sen (kendiliğinden) malvarlığının korunması için gerekli olan erteleme tedbirlerini alacaktır. Bu kapsamda alınacak erteleme tedbirlerinin neler olduğu tezde ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Mahkeme erteleme kararıyla birlikte iflâsın ne kadar bir süre için ertelendiğini de kararında açıkça belirtecektir. İflâsın ertelenmesi süresi mahkemece ancak azami bir yıl olarak belirlenebilir. Ancak bu süre daha sonra kayyımın ve bilirkişinin raporları da nazara alınarak toplam dört yılı geçmemek ve her biri yine azami bir yıl olmak koşulu ile uzatılabilecektir.İflâsın ertelenmesine karar verilmekle bazı hukuki sonuçlar ve etkiler doğmaktadır. Bunlara tezde ayrıntılı olarak değinilmiştir. İflâsın ertelenmesi, kural olarak ertelemeden beklenen amacın gerçekleşmesi yani erteleme süresinin sonunda mali durumun iyileştirilmesi ile sona erer. Ancak iflâsın ertelenmesi, erteleme süresi içerisinde veya sonunda mali durumun iyileştirilememesi veya iyileştirilemeyeceğinin anlaşılması durumlarında da mahkemece erteleme kararının kaldırılması ile de sona erer. Ayrıca iflâsı ertelenen şirket hakkında konkordato mühleti verilmesi veya uzlaşma yoluyla yeniden yapılandırılma başvurusunun kabulü ile de iflâsın ertelenmesi sona erecektir. İflâsın ertelenmesi olumlu şekilde sona erdiğinde şirket artık normal faaliyetine devam edebilecektir. İflâsın ertelenmesi olumsuz sonuçlandığında ise artık şirket için iflâs kararı verilecektir.
Özet (Çeviri)
In this work with the title ?the delay of bankruptcy in capital companies? generally the meaning ,conditions, effects and the results of the bankruptcy delay in means of trade law and also in bankruptcy law are considered.The delay of bankruptcy is a kind low construction that provides a possibility to improve and empower the monetary situation of a bankruptcy by the help of an improvement Project concept and with the help of a limited law protection ,a with a situation that is out of followings and with delaying the bankruptcy decison for a certain time.The construction of the bankruptcy postpone is just possible for capital companies and cooperatives.In addition this consruction can be possible just for the condition wich capital company or cooperativeis know with its debts by the court.the board must inform the court about being indebted and must prepare bilanco.it is not enough to be indebted in order to postpone the bankruptcy the board or are of the creditors must demand the postpone of bankruptcy and to prove this demond they must have an improvement Project. It is not possible to demand the postpone of bankruptcy without a bankruptcy judgement asliye trade courts (asliye ticaret mahkemesi) are in the same region with the company and cooperative that are responsible for both bankruptcy judgement ,and the demand of bankruptcy postponing. The demand of the bankruptcy postpone can be done till the bankruptcy judgement is completed .the expenses of postpone must be paid in the same time with the demand of bankruptcy postpone.although the add of the demand for bankruptcy postpone is not so clear in the law it is a neccessity to add for the benefits of creditors. When the bankruptcy postpone is demanded.the court must take precautions in order to protect the properties of the company or the cooperative and also the creditors.the improvement Project that will be presented in the same time with the demand for the bankruptcy postpone has to be serious,beliveable,informative,appliable.because it is neccessary to know that an improvement project has these properties or not, the court has to have a specialist to search the improvement project and also there are arguments on taking into consideration or not the condition of making the present situation of the creditor worse by accepting the demand of bankruptcy postpone. The decision for bankruptcy postpone causes lots of results and effects.all These arguments are mentioned in our thesis and our ideas are given in this work- The court for the demand for bankruptcy postpone decided that the situation is suitable postponing,it decides to postpone bankruptcy. On the other hand the demand for bankruptcy postpone is rejected ,if the company is indebted bankruptcy is accepted with the reject of the postponing demand if the company is not indebted the court will decide for the demand for postponing with the reject for the case of bankruptcy. When it is decided to postpone the bankruptcy the court itself will have precautions.