Finansal başarısızlık ve kurumsal yönetişim arasındaki ilişkinin incelenmesi ve Borsa İstanbul üzerine bir inceleme
Examination of the relationship between financial failure and corporate governance and an examination on Borsa İstanbul
- Tez No: 736896
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YENİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İşletmelerin gelişen teknoloji ve rekabet ortamı çerçevesinde etkin bir finans yönetimi sergileyememesi başarısızlığına neden olmaktadır. İşletmeler finansal başarısızlığın nedenlerini araştırmaya başlamış ve tahmin yöntemleri ile işletmelerin performansları ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışmanın amacı finansal başarı ile kurumsal yönetim uygulamaları arasındaki ilişki olup olmadığının belirlenmesi, eğer ilişki var ise bu ilişkinin ortaya koyulmasıdır. Bu kapsamda çalışmada, 2010-2020 yılları arasında Kurumsal Yönetim Endeksinde yer alan 16 adet (bankalar, kiralama şirketleri, holdingler, leasing -factoring şirketleri ve sigorta şirketleri hariç) firma üzerinde analiz yapılmıştır. Finansal performans göstergesi olarak seçilen finansal oranlar 2010 ile 2020 yılları için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Finansal başarı ya da başarısızlık ölçüsü olarak şirketlerin yıllık ROA ve ROE oranı kullanılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında işletmelerin finansal performansları, Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notları karşılaştırılarak analiz edilmiş, çalışmada elde edilen veriler panel veri yöntemi ile analiz edilerek sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Failure of businesses to perform an effective financial management within the framework of developing technology and competitive environment causes the failure of the business. Businesses have begun to investigate the causes of financial failure, and the performances of the companies have been tried to be measured with forecasting methods. The purpose of the study is to determine whether there is a relationship between financial success and corporate governance practices, and if so, to reveal this relationship. In this context, analysis will be made on 16 companies (excluding banks, leasing companies, holdings, leasing-factoring companies and insurance companies) included in the Corporate Governance Index between 2010 and 2020. Financial ratios selected as financial performance indicators will be calculated separately for the years 2010 and 2020. It will be used as the annual ROA, ROE and ratio of the companies as a measure of financial success or failure. In the application part of the study, the financial performances of the enterprises will be analyzed by comparing their Corporate Governance Rating Grades. The data obtained for the study will be analyzed using the panel data method and the results will be evaluated.