Detecting android obfuscation methods with LSTM
LSTM ile androıd gizleme yöntemlerinin tespiti
- Tez No: 736902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR TEZCAN, DR. PINAR GÜRKAN BALIKÇIŎGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yazılım geliştirmede, gizleme, kaynak kodunun insanlar tarafından anlaşılmasını zorlaştıracak şekilde kasıtlı olarak tasarlanmasıyla analiz ve tersine mühendisliğin başarılmasının zor hale getirilmesi anlamına gelir. Gizleme yöntemleri, programın orijinal işlevselliğini korurken kaynak kodunu sözdizimsel olarak değiştirir. Gizleme, Android geliştirme ortamına da entegre edilmiştir ve hem yazılım hem de kötü amaçlı yazılım geliştiricileri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Uygulama geliştiricileri fikri mülkiyet haklarını korumak için gizleme yöntemleri kullanırken, kötü amaçlı yazılım geliştiricileri bunları tespitten ve dijital adli tıptan kaçmak için kullanır. Gizleme tekniklerinin yaygın kullanımı, uygulama klonlama, yeniden paketleme, üçüncü parti kitaplık ve kötü amaçlı yazılım tespit etmeye odaklanan araştırmacılar ve analistler için zorluklar sunar. Bu nedenle, güvenilir, etkili ve otomatik algılama sistemleri oluşturmak için gizleme yöntemlerini tespit etmek çok önemlidir. Bu çalışmada, belirli bir uygulamanın bulanık olup olmadığını tespit etmek için Doğal Dil İşleme (NLP) teknikleri ve Uzun Kısa Süreli Bellek (LSTM) kullandık. Bunun için açık kaynaklı bir Android uygulama deposu olan F-Droid'den uygulamalar topladık ve bunları dokuz farklı gizleme tekniği kullanarak gizledik. Farklı gizleme yöntemlerini tespit etmek için deneyler yaptık ve umut verici sonuçlar elde ettik. Ayrıca modelin belirli gizleme yöntemlerini tespit etmede diğerlerinden daha başarılı olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
In software development, obfuscation means intentionally designing the source code to make it more difficult to understand by humans, thus making the analysis and reverse engineering challenging to accomplish. Obfuscation methods modify the source code syntactically while maintaining its original functionality. Obfuscation is also integrated into the Android development environment, and it has been used widely by legitimate software developers and malware authors. The app developers employ obfuscation methods to protect intellectual property rights, whereas malware authors use them for evading detection and digital forensics. The widespread usage of obfuscation techniques presents challenges to researchers and analysts who focus on app cloning, repackaging, third-party library, and malware detection. Hence, it is crucial to detect obfuscation for building reliable, effective, and automated detection systems. In the present study, we utilized Natural Language Processing (NLP) techniques and Long-short Term Memory (LSTM) to detect whether a given application is obfuscated or not. For this, we collected applications from F-Droid, an open-source Android app repository, and obfuscated them with nine different obfuscation techniques. We performed experiments and obtained promising results for detecting different obfuscation methods. We also observed that the model is more successful in detecting specific obfuscation methods than the others.