Türkiyede kırdan kente göç (Niğde Bağlama-İstanbul Esenler örneği)
Migration from rural to city in Turkey (Nigde Bağlama-İstanbul Esenler example)
  1. Tez No: 737069
  2. Yazar: ESRA KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Geçmişten günümüze kırdan kente bir göç hareketi görülmektedir yapılan göçler itibariyle kente yerleşimde uyum problemleri yaşamaktadırlar. Bu problemi belirgin hale getirerek Niğde'den İstanbul'a göç edenlerin yaşadıkları sorunları, göç sebeplerini, kent yaşantılarını anlamaya çalışmaktır. Araştırma Niğde iline bağlı Bağlama kasabasından İstanbul ilinin Esenler ilçesine göç eden aileleri kapsamaktadır. Bu kapsamda araştırma genel olarak kırdan kente göç etmiş bireyler, göç etme nedenleri, göçe zorlayan etmenler ve sorunsallar etrafında bazı tespitleri ortaya koymaya yöneliktir. Bunlar ile beraber göç etmeden önce ve göç ettikten sonraki yaşamsal memnuniyetleri araştırma kapsamı içerisindedir. Göç, insanlık tarihi boyunca var olan bir olgu olarak görülür. Bir ülkedeki iç göçlerde ülke nüfusu değişmez. İç göçle birlikte bölgelerin ya da illerin nüfus oranı değişir. Mülakatlardan elde edilen veriler ışığında söz konusu yıllara baktığımızda genel olarak bireyler kırsal alanda dar alan kapsamı sebebiyle iş olanaklarının yetersizliği, kentin daha gelişmiş olması, imkânların elverişliliği, oluşan istekleri karşılaması ve iş olanaklarının kentte yoğun olması göçün çekici sebeplerini ve yönünü belirlemiştir. Aynı zamanda eğitim almış kişilerin iş olanaklarının İstanbul'da daha fazla olduğu inancıyla göç etme eğiliminde bulunmuşlardır. Ayrıca göç edilen yerin seçiminde etkili olan bir diğer faktör ise iş olanaklarının varlığı olmuştur. Köyden kente yapılan göçler sonucu ailelerin geçimlerini sağlama, hayatlarını idame ettirmeleri adına ihtiyaçlarını gidermek için belli bir oranda gerekli olan gelire sahip olması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı göç edilen yerde iş olanakların olması söz konusu yeri göç etmek için cazip hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, a migration movement from rural to urban has been observed. By making this problem clear, it is trying to understand the problems experienced by those who migrated from Nıgde to Istanbul, the reasons for migration, and their urban life. The research includes families who migrated from Bağlama Town of Niğde Province to Esenler District of Istanbul Province. In this context, the research aims to reveal some determinations around individuals who have migrated from rural to urban areas, the reasons for migration, the factors that force them to migrate, and the problematics. Together with these, their life satisfaction before and after migration is within the scope of the research. Migration is seen as a phenomenon that has existed throughout human history. The population of the country does not change in internal migrations in a country. With internal migration, the population ratio of regions or provinces changes. In the light of the data obtained from the interviews, when we look at the said years, in general, individuals in the rural area due to the narrow scope of work opportunities, lack of job opportunities, the city is more developed, the availability of opportunities. The fact that it meets the demands and job opportunities are intense in the city determined the attractive reasons and direction of migration. At the same time, they tended to migrate with the belief that educated people have more job opportunities in Istanbul. In addition, another factor affecting the selection of the place of migration was the existence of job opportunities. As a result of the migration from the village to the city, the families must have a certain amount of income to meet their needs in order to make a living and maintain their lives. For this reason, the fact that there are job opportunities in the place of migration has made the said place attractive for migration.