Profesyonel kadın voleybolcularda sezon öncesi zihinsel hazır oluş düzeylerinin incelenmesi
An examination of the levels of pre-season mental readiness of professional female volleyball players
  1. Tez No: 737068
  2. Yazar: SEVAL TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÇOKNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Türkiye voleybol liglerinde mücadele eden kadın voleybolcuların, sezon öncesindeki zihinsel hazır oluş düzeylerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni, 2020-2021 sezonunda Sultanlar Ligi, Kadınlar 1. Ligi ve Kadınlar 2. Liginde mücadele eden 1335 sporcudan oluşmuştur. Evrenin tamamına ulaşılamadığından, bu evreni temsil eden örneklem grubu olarak; bu liglerde mücadele eden 353 kadın voleybolcu çalışmaya katılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeli olup, veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu ve sporcuların zihinsel hazır oluşlarını ölçmek için Zekioğlu (2017) ve arkadaşlarının, geliştirmiş oldukları“Zihinsel Hazır Oluş Ölçeği”kullanılmış; elde edilen veriler, bilgisayar ortamında analiz edilmiştir. Veriler normal dağılım göstermediğinden nanparametrik testler uygulanmıştır. Normallik varsayımını sağlamayan değişkenlere ilişkin Mann Whitney U testi, üç veya daha fazla kategorili değişkenlere ilişkin Kruskal-Wallis testi, anlamlı farkın hangi gruplar kaynaklandığı saptamak için Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Yapılan analizlerde anlamlılık düzeyi p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the levels of pre-season mental readiness of female volleyball players competing in Turkish volleyball leagues. The research population consists of 1335 athletes, who compete in the Sultans League, the Women's 1st League, and the Women's 2nd League in the 2020-2021 season. As the whole research population could not be reached, 353 female volleyball players competing in these leagues participated in the study as the sample group representing that population. The research was based on correlational survey model and the data were obtained by survey method. As data collection tool, the Personal Information Form and the“Mental Readiness Scale”developed by Zekioğlu and et al. (2017) was used to measure the mental readiness of the athletes; and the data obtained were analyzed in computer environment. Shapiro Wilk test was used to check whether the data showed normal distribution, and since the data did not show normal distribution, nonparametric tests were used. Mann Whitney U test was used for the variables that did not provide assumption of normality; Kruskal-Wallis test was used for non-normally distributed variables with three or more categories; and Mann Whitney U test was used to determine the groups that had significant differences between them. The significance level was set as p0.05).