Vergi yönetimi kavramı örgütlenmesi ve ülkemiz açısından etkinlik sorunu
The consept of tax management it's organisation and the problem of effectiveness in respect to our country
  1. Tez No: 73711
  2. Yazar: FARUK MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. SACİT ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Vergi yönetimi, kamu yönetimi içinde yer alan mali yönetimin bir alt bölümüdür. Kavram olarak süreç veya örgüt anlamında kullanılmaktadır. Biz bu çalışmamızda vergi yönetimini örgüt anlamında ele alarak yönetimin etkinliğini inceleyeceğiz. Vergi yönetiminin örgütlenme şekli ülkeden ülkeye değişmekle beraber yaygın olan uygulama mali yönetimden ayrı ve bağımsız örgütlenmedir. Bu da merkezde“Bakanlık”veya“Müsteşarlık”düzeyinde taşrada ise bölge düzeyinde gerçekleştirilmektedir. Vergi yönetiminin bazı işlevleri vardır. Yönetimin, bu işlevleri yerine getirilebilmekdeki başarı derecesi yönetimin etkinliği olarak tanımlanır. Ülkemizde vergi yönetimi diğer ülkelerdeki yaygın uygulamanın tersine merkezde“Genel Müdürlük”taşrada ise“il ve ilçe”düzeyinde örgütlenmiştir. Bu ise uygulamada önemli sorunların ortaya çıkmasına dolayısıyla vergi yönetiminin etkinliğinin azalmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada vergi yönetiminin örgütlenmesinden kaynaklanan sorunlar ortaya konarak çözüm önerileri geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The Tax Management is a subgroup of the Fiscal Administration that is to bu found in the Public Administration. Tax Management as a concept is used in two ways, firstly as a process and secondly as an organisation. We will specify our research on Tax Management in terms of organisation and will examine its effect and outcomes. The types of organising Tax Management vary from country to country. The common way of organising, is the one that is seperated and independent from the Fiscal administration. In the headquarters, thes is administered by the Ministry itself or the Under-Secretary. In the Province it is administered bye the local offices. Tax Management has some functions. The success in fulfilling the needs o these functions can be interpreted (expreesed) as the effectiveness of the Management. In contrary to other countries, the Tax Management in our country is organised in one headoffice that is in the administrative centre and in Province and town offices that are all over Turkey. This on its part brings serious problems on its application and is therefore the reason for the shortcome of the effectiveness in Tax Management. In this recearch, problems coming out of the organizing of Tax Management will be dealt with and proposals and suggestions will bi offered.