Hitit sanatında tanrıça kültü ve kadının yeri
Goddess cult and women in Hittitean art
- Tez No: 737243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yazılmış olan“Hitit Sanatında Tanrıça Kültü ve Kadının Yeri”adlı bu tez çalışmasında pek yer verilmemiş olan tanrıçalar, onların kültü ve kadının yeri bahsedilme amacı güdülmüştür. Anadolu'nun önemli medeniyetlerinden olan Hitit Medeniyetinde pantheonuna bakıldığında geniş yelpaze oluşturacak şekilde tanrı ve tanrıçaların varlığı gözlemlenmiştir. Ancak yapılan çoğu çalışmaların tanrı ve krallar üzerine olması sebebi ile tanrıçalar ve kadın kısmı eksik olduğu düşünülmüş ve bu çalışmayı yapma sebebi vermiştir. Görsel olarak önemli yere sahip olan Hitit sanatında çokça tanrıça figürleri, tasvirleri ve kadın görülmektedir. Tanrıça ve kadından bahsedilmek istenirken sanattan ve Hititlerden bahsedilmesi gerekmektedir. Yapılmış olan bu çalışmada da bu eksik karşılanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled“The Cult of the Goddess and the Place of Women in Hittite Art”, it was aimed to mention the goddesses, their cult and the place of women, which were not included much. In the Hittite Civilization, which is one of the important civilizations of Anatolia, the presence of gods and goddesses in a wide spectrum was observed when looking at the pantheon. However, due to the fact that most of the studies were on gods and kings, it was thought that the goddess and woman part was missing and gave the reason for doing this study. There are many goddess figures, depictions and women in Hittite art, which has an important visually important place. While trying to talk about the goddess and the woman, it is necessary to talk about art and the Hittites. In this study, this shortcoming was tried to be met.