Neuere rechtsprechungsentwicklungen zum strafrechtlichen bestimmtheitsgebot
Alman Yüksek Mahkemelerindeki) yeni içtihat gelişmeleri ışığında ceza hukukunda belirlilik ilkesi
- Tez No: 737274
- Danışmanlar: PROF. DR. KLAUS HOFFMANN-HOLLAND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Almanca
- Üniversite: Freie Universität Berlin
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışması Alman yüksek mahkemelerinin güncel kararları ışığında belirlilik ilkesini ele almaktadır. Avrupa Birliği içerisinde mevzuat birlikteliği sağlama düşüncesi ve küreselleşme ceza hukuku normlarına esneklik getirmeyi kaçınılmaz hale getirmiştir. Keza hukuk alanındaki yeni gelişmeler ve özellikle de sürekli artarak değişmekte olan teknolojik ve ekonomik gelişmelere ayak uydurabilme düşüncesi de ceza hukuku normlarını daha esnek hale getirmek için dillendirilen gerekçelerden olmuştur. Bu tez çalışmasında Alman yüksek mahkemelerinin güncel içtihatları ışığında bir yandan ceza hukukunun temel ilkelerinden biri olan belirlilik ilkesine sadık kalınıp bir yandan da yukarıda zikredilen bu gelişmelere ayak uydurulup uydurulamayacağı üzerinde durulmuştur. Hukuk sisteminin işleyişinin kesintiye uğramadan çalışabilmesi için normlar aracılığıyla şekillendirilmiş hukuk düzeninin yeni hukuki ve teknolojik gelişmelere paralel bir gelişme göstermesi gerekmektedir. Bu da ilgili normların esnek olmaları koşuluyla gerçekleşebilir. Buna karşılık ceza hukuku normlarının esnek olarak düzenlenmesi bireyin devletin keyfi uygulamalarına maruz kalma riskini arttırmaktadır. Çünkü ceza normlarında esneklik demek, ceza normlarını içeriği keskin bir şekilde belirlenmiş kavram ve kelimelerle değil de içerikleri belirli olmayan, birden çok anlama gelebilecek kavram ve kelimelerle düzenlemek demektir. Bu esneklik görece yeni gelişmeler sonucunda doğan hukuki sorunlara çözüm üretmekle birlikte aynı zamanda bireyi belirlilik ilkesinin sunduğu güvencelerden yoksun hale getirmektedir. Keza ceza hukuku normlarını esnek düzenlemek Alman Federal Anayasa'sının 103. maddesinin ikinci fıkrasıyla çelişmektedir. Alman yüksek mahkemeleri bu konuda bir yandan Avrupa Birliği düzenlemelerini iç hukukta işlevsel hale getirmek ve ceza hukuku normlarını teknoloji ve hukuk alanındaki değişimlere karşı güncel tutmak saikıyla ceza normlarında bir esneklik sağlamayı hedeflerken diğer yandan Alman Federal Anayasa'sının bireyi keyfi uygulamalara karşı korumak için konulmuş ilkelere ve özellikle de belirlilik ilkesine sadık kalmaya çalışmıştır. Bu tez çalışmasında yeni içtihatlar ışığında bu hedeflerin belirlilik ilkesinin içi boşaltılmadan erişilebilir olup olmadığı uygulamadaki yansımaları ile birlikte analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the principle of certainty in the light of the current decisions of the German high courts. The idea of providing legislative unity in the European Union and globalization have made it inevitable to bring flexibility to criminal law norms. Likewise, the new developments in the field of law, and especially the idea of keeping up with the ever-increasing and changing technological and economic developments, has been one of the reasons voiced to make the criminal law norms more flexible. In this thesis, in the light of the current jurisprudence of the German high courts, it is focused on whether the principle of certainty, which is one of the basic principles of criminal law, can be adhered to and on the other hand, whether it is possible to keep up with these developments. For the functioning of the legal system to work without interruption, the legal order shaped by the norms must show a parallel development with the new legal and technological developments. This can happen provided that the relevant norms are flexible. On the other hand, the flexible regulation of criminal law norms increases the risk of the individual being exposed to arbitrary practices of the state. Because flexibility in penal norms means arranging penal norms not with concepts and words with a sharply defined content, but with concepts and words whose content is not certain and can have more than one meaning. While this flexibility provides solutions to legal problems arising as a result of relatively new developments, it also deprives the individual of the guarantees offered by the principle of certainty. Likewise, flexible regulation of criminal law norms contradicts the second paragraph of Article 103 of the German Federal Constitution. On the one hand, the German high courts aim to provide flexibility in criminal norms in order to make the European Union regulations functional in domestic law and to keep the criminal law norms up to date against changes in technology and law, on the other hand, the German Federal Constitution's principles and principles to protect the individual against arbitrary practices. In particular, German Federal Constitution tried to stick to the principle of certainty. In this thesis, in the light of new jurisprudence, it has been tried to analyse whether these goals can be reached without emptying the principle of certainty, together with its reflections in practice.