Ekonomik göstergelerin alternatif kanal kullanımı ve risk algısı çerçevesinde dijital bankacılık müşterilerinin yatırım tercihleri üzerindeki etkileri
The effects of economic indicators on investment preferences of digital banking customers within the framework of alternative channel use and risk perception
- Tez No: 737287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİ YÜKSELEN YAĞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
u çalışmada, bireysel yatırımcıların işlem kararlarını, hem yatırım ürünlerinin risk seviyesi hem de alternatif dağıtım kanalı bazında ele alıp; kararların piyasa değişkenlerinden nasıl etkilendiği sorusuna yanıt aranmaya çalışılmıştır. İlk finansal işlemlerin yapıldığı bankacılık tarihinden itibaren teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte alternatif dağıtım kanallarının yükselişine ve yatırımcıların bu süreçlerde hangi dinamiklerden etkilendiklerine yer verilmiştir. Özellikle mobil bankacılık işlem kanalı üzerinde durulmuş olup mobil bankacılığın diğer kanallardan ayrışan ve bankacılık sektörünü şekillendiren yönlerinden bahsedilmiştir. Bireysel yatırımcıların risk algısı; kabul görmüş davranışsal modeller, psikolojik, sosyoekonomik, genetik ve demografik faktörler bağlamında ele alınmıştır.“Görünürde İlişkisiz Regresyon Modeli”kullanarak, Stata istatistik programı ile elde edilen sonuçlarda; piyasada yaşanan fiyat değişimlerinin ve varyasyonun, risk seviyesi ve dağıtım kanalı bazında ayrışan etkiler gösterdiğine dair sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider the transaction decisions of individual investors on the basis of both the risk level of investment products and alternative distribution channels; It has been tried to find an answer to the question of how decisions are affected by market variables. The rise of alternative distribution channels with the developments in technology since the first financial transactions were made and the dynamics that affect investors in these processes are included. Particularly, the mobile banking transaction channel has been emphasized and the aspects of mobile banking that distinguish it from other channels and shape the banking sector are mentioned. Risk perception of individual investors; accepted behavioral models are discussed in the context of psychological, socioeconomic, genetic and demographic factors. Using the“Seemingly Unrelated Regression Model”, in the results obtained with the Stata statistical program; It has been concluded that price changes and variation in the market have divergent effects on the basis of risk level and distribution channel.