Bankacılık krizleri erken uyarı sistemleri ve gelişmiş-gelişmekte olan ülkeler arasında indikatörlerin ürettiği uyarı sinyalleri bağlamındaki farklılıklar
Banking crises early warning systems and the differences between developed and developing countries in terms of warning signals produced
- Tez No: 737302
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bankacılık krizleri için Erken Uyarı Sistemleri geliştirmek, ekonomi ve bankacılık otoritelerine yaklaşmakta olan bir krizi önleme veya hafifletme imkânı verebileceği noktasında değerlidir. Çalışmada, bankacılık krizleri için Erken Uyarı Sistemleri geliştirebilmek adına, ağırlıklı olarak OECD ülkelerine ek olarak belli başlı büyük ekonomilerde 1970-2020 yılları arasında yaşanmış bankacılık krizleri, probit regresyonu metodolojisi ile incelenmiştir. Bankacılık krizleri için oluşturulan regresyonların ülkeler coğrafi olarak havuzlandığında anlamlı sonuçlar üretmesi ve bankacılık krizleri için coğrafi bulaşıcılığın henüz bakir bir alan oluşu, coğrafi bulaşıcılık konusu üzerinde durmayı gerekli kılmıştır. Coğrafi bölgeler arası bulaşıcılık için bir gölge değişken ve kur krizlerinden bankacılık krizlerine olan yayılma konusunu hedef alan bir değişken, literatürdeki önceki çalışmalara kıyasla yenilikçi bir adım olacaktır. Ampirik analiz, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bankacılık krizleri için olan Erken Uyarı Sinyallerinin farklılaştığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Developing Early Warning Systems is valuable in the context that it may allow economy and banking authorities to prevent or mitigate an approaching crisis. In this study, to develop an Early Warning System for banking crises, banking crises occurred in OECD countries and major big economies between 1970 and 2020 are examined by probit methodology. Regressions for banking crises have produced significant results when pooled geographically and and the geographic contagion is a new study area yet, made it a must to focus on geographic contagion. A dummy variable to capture the contagion among geographic regions is an innovative step compared to previous studies in the literature. Empirical analysis indicates that Early Warning Signals for banking crises differ between developed and developing countries.